Yükleniyor...
Necmettin Kaynar :eğitimci - yazar: :::::Zara:::::
Necmettin Kaynar :eğitimci -  yazar: :::::Zara:::::
 

itimci - yazar

Necmettin Kaynar

(1933 - 17 Ocak 2019)

 

 

 

 

 

Sivas'ın önemli bir değeri olan

Necmettin Kaynar 

vefatının 4. yıldönümünde

saygıyla, sevgiyle ve özlemle anıyoruz...

 

 

 

 

 

"zara'nın insanı çelebi ruhlu.

hoşsohbet - nüktedan, hiciv ve mizahî yönü baskın.

nerede ve nasıl konuşulacağını,

nasıl giyinip nasıl davranılacağını bilendir..." 1993 necmettin kaynar

 

"bin dokuz yüz otuz üç yılında, annemin deyimiyle 'eğrilcede', nüfus cüzdanına göre de altı aralıkta zara'da doğmuşum. çocukluk yıllarım; her zaralı gibi geçti. zorluklarla savaş, hemen herkesin ortak yanı. bin dokuz yüz kırk beş yılında gazi ilkokulu'nu bitirince tam üç yıl başımı baştan taşa çaldım çaresizlik içinde.
en kolay yaptığım iş çerçiçilikti ve meyve satmaktı. benim gibi birçoğumuzun imdadına genç bir kaymakam yetişti. ortaokulun açılışıyla üç yıllık aradan sonra arzulu ve heyecanlı öğrenci oldum. öğretmenliğe 1954 yılında hatay'ın samandağı ilçesinde başladım. gerek ilkokul, gerek ilkokul öğretmenliğimin doyumsuzluğunu yaşadım hep. sıradan bir laf değil gerçekten, yaşamı başa alsam; yine öğretmenliği seçerim.
meyvelerim var dolu dolu ülkenin her yanında. onlara ulaşmak onlarla buluşmak ne büyük haz; aydınlatamam!.."
 2000 necmettin kaynar

 


"yöresine olan özlemini ve tutkusunu kalıcı eserlere dönüştürerek kuşakları kaynaştırmış; hiç sönmeyen bir meşale gibi zara nostaljisini ve zaralılık ruhunu diri tutarak bizleri aydınlatmıştır." 2000 yakup kadri bozalioğlu
 


"kişisel yaşamında önemli bir yere sahipti. saygın bir cumhuriyet aydını, hoşgörülü bir bilge, vicdanını her daim yanında taşıyan, gülünce gözleriyle gülen sevgi dolu bir insandı." cuma, 18 ocak 2019 soner kaynar
 


"necmettin kaynar, 'fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür' nesiller yetiştirmeyi amaçlayan bir dünya görüşünün emekçisiydi." pazar, 27 ocak 2019 mirza arabacı

 

"aramızdan ayrılalı bir yıl oldu, gün olarak üçyüzaltmışbeşgün. o gün bugün bir özlemle saygıdeğer necmettin kaynar büyüğümüzü anıyor, tutkusu olduğu zara'ya her gelişinde arkadaş grubumuzu arayıp, biraraya getirerek, bizlerle yaptığı hoş sohbetini arıyoruz." 

cuma, 17 ocak 2020 yakup kadri bozalioğlu

 

 

 

 

yakup kadri bozalioğlu  |  araştırma

 

 

 

Necmettin Kaynar; 1933 Sivas/Zara doğumlu. Öğretmenliğe 1954'de Hatay'ın Samandağı ilçesinde başladı. 1968 - 1974 tarihleri arası Sivas'da Behrampaşa Ortaokulu'nda Türkçe öğretmenliği, Yozgat'da da Ortaokul Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Son görev yeri olan İzmir Milli Eğitim Müdürlüğünü yaptığı yıllarda 1980 ihtilali sonrası düşüncelerinden dolayı görevinden alındı. 1982 yılında da emekli oldu. 

 

 

1987'de İzmir'de Yusuf Eceyurt başkanlığında ki kurulan Sivaslılar Yardımlaşma Derneği SİDAYDER'in kurucuları içinde yönetim kurulunda görev aldı. Yine; merkezi İstanbul'da olan Zaralılar Yardımlaşma ve Kalkındırma Vakfı'nın 1995 yılında Yusuf Eceyurt başkanlığında ki İzmir Şubesi'nin kurucuları olarak yönetim kurulunda Necmettin Kaynar ve beraberinde Turan Bağatur, Ahmet Bozkurt, Murtaza Sül ve Şükrü Dökmetaş yer almıştır.

 

 

Zara Kaymakamlığının ve Zara Belediyesi'nin düzenlediği Zara 7. Bal ve Kültür Festivali'nin 3. günü olan 16 Ağustos 2005 tarihinde Salı günü Zara Farket Düğün Salonu'nda yapılan Tarih ve Kültür paneli'nde eğitimci -yazar Necmettin Kaynar konuşmacı olarak yer almıştı. Sunumunu Doğan Mahmutoğlu'nun yapmış olduğu Zara'nın tarihi ve kültürel değerlerinin anlatıldığı panelin diğer konuşmacıları eğitimci - yazar İsmail Hakkı Acar, eğitimci - yazar Yrd. Doç. Dr. Adnan Mahiroğulları ve Cumhuriyet Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bozdoğan idi.

 

 

Necmettin Kaynar'ın; İzmir Mektupları ve Akçay Mektupları başlıklı köşe yazıları gazetezara gazetesi'nde, gardaşıma mektup, ne biçim dünya bu? ve 4 eylüllere adlı şiirleri de Zara Haber dergisinde yayınlandı.

 

 

Necmettin Kaynar'ın yazıları; Veysel Dursun Olmak adlı kitapta, dergilerden; SivasHaberZara HaberSivas Zara HaberZara KültürZARA dergisi ve sultanşehir'de yine Zara Halk Eğitim Merkezi Bülteni'nde ve gazetelerden gazetezara ve  Gizemya'da yayımlanmıştır.

 

 

17 Ocak 2019 tarihinde Perşembe günü vefat eden Necmettin Kaynar, 19 Ocak 2019 tarihinde Cumartesi günü Balıkesir'in Akçay'da Hz. Ömer Camii'nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Zeytinli Mezarlığı'nda toprağa verildi.

 

Necmettin Kaynar; Ifakat ve Beyböyrek Kaynar'ın oğlu, Rahmi ve Nurettin Kaynar'ın - Hatice Üngör'ün kardeşi, Sercan ve Tarkan Kaynar'ın - Sevcan Çimen'in babası, Mergube Kaynar'ın da eşiydi.

 

 

 

 NECMETTİN KAYNAR kitapları 

 Necmettin Kaynar   Kitapları   Bibliyografyası 

 

  Hakkında Yayımlananlar   Onları Anıyoruz... 

 

Sivas Kent Arşivi | 'Sivas Yazarlarının Kitapları'

Sivas Kent Arşivi | 'Zara Kültür Araştırma Grubu'na İmzalı Kitaplar'《 73

 

 
 
 
Kitapları 

 
1- Bir Özlemin Tutkusu Zara
Kelaynak Matbaacılık İzmir 1993 Birinci Baskı 60 sayfa
 
2- Bir Özlemin Tutkusu Zara
Kelaynak Matbaacılık İzmir 1993 İkinci Baskı 60 sayfa
 
 
2   Zara'dan Zara'ya
Önder Matbaacılık Sivas 1997 80 sayfa
 
3     Şehire İnen İt Öyküler ve Zara Fıkraları
Dilek Ofset Matbaacılık Sivas 2000 111 sayfa
 
4     Yine Zara
Kanyılmaz Matbaası İzmir 2006 218 sayfa
 
Başak Kutu Ambalaj Sivas Ekim 2014 67 sayfa
 
 
 
 
rehberler
1   İzmir Sivaslılar Derneği Rehberi
İzmir 1991
 
2   İzmir'de ki Sivaslılar Rehberi
Av. Orhan Sağlamer - Necmettin Kaynar
Karşıyaka Matbaası İzmir 2002 117 sayfa
 

 

Toplam Ziyaret: 3.135.918