Yükleniyor...
Gülizar Söylemez ::Ressam:: :::::Kangal:::::
Gülizar Söylemez ::Ressam:: :::::Kangal:::::
Gülizar Söylemez 


Ressam

 

araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu


Gülizar Söylemez; 1971 Hatay'ın İskenderun ilçesi doğumlu. Yaşamının büyük bir kısmı İstanbul'da geçti. Babası Heykeltraş Abdullah İşbilir'in kızı. Annesi yine Kangal'ın Alibey köyünden. Gülizar Söylemez; her ne kadar Akdeniz Bölgesi sahilinde bir yerleşim yeri olan İskenderun doğumlu olsa da, Marmara Bölgesi şehirlerinden İstanbul'da büyümüşse de o bir Sivaslı. Baba tarafından İç Anadolu Bölgesi şehirlerinden Sivas'ın Kangal ilçesine bağlı Çetinkaya köyünden.

1998 yılında halkla ilişkiler bölümünden mezun olup eşinin memuriyeti nedeniyle Anadolu'nun bazı şehirlerinde yaşadıktan sonra İstanbul'da 2007-2015 yılları arasında farklı hocalar ile çeşitli atölyelerde resim çalışmaları yapmıştır.

 

Bir süre resim çalışmalarına ara verip tarih, mitoloji, Anadolu'nun kadim uygarlıkları ile arkeolojik araştırmalarına ve gezilerine ilgi duydu, fotoğrafçılık dersi aldı.


Aileden gelen sanatsal tarafını çizimleriyle, fırçasıyla resm ettiği tuvallerine taşıyan Gülizar Söylemez; Muğla-İasos Antik kentinde ilk kişisel sergisini açtı. 2015 yılında İstanbul'da Bakırköy Belediyesi'nin desteği ile İnsan İsterse uluslararası resim ve heykel sergisi küratörlüğünü üstlendi. Yurt içi ve yurt dışında karma sergilere katıldı. 

Resimde doğayı soyutlama, empresyonist fırça ve spatula ile karışık malzeme tekniklerinde de denemeler yapmaktadır.

 
 
 
 
Resimleri 

 

Toplam Ziyaret: 936.757