Yükleniyor...
Yakup Kadri Bozalioğlu :fotoğraf sanatçısı: :::::Zara:::::
Yakup Kadri Bozalioğlu :fotoğraf sanatçısı: :::::Zara:::::
 

çevreci ve doğa fotoğrafçısı

Yakup Kadri Bozalioğlu

fotoğraf sanatçısı - s i V a s fotoğrafçısı

 

dron; köy, mezra ve yayla çekimleri,

portre ve reklam fotoğrafçılığı

 

 

 

 

 

siVas 2023 vizyonu

 

 

Yakup Kadri Bozalioğlu; Sivas/Zara doğumlu. gazeteciliğe ve fotoğraf sanatına olan tutkusu 1976'da lise yıllarında başladı. 1977 yılında Siyah beyaz karanlık oda fotoğraf baskısı, tab ve film banyosu düzeneğini oluşturdu.


İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği İFSAK'ın kuruluşunun 40. Yıldönümü anısına çıkarılan İFSAK 40. Yıl CD'si'nde; Orta Asya Türk Kültürü'nün izlerini taşıyan, tüm özgün özelliklerini günümüzde halen yaşatabilen Karacahisar köyünün ve Doğanşar ilçesinin yöresel giysilerini tanıtan fotoğrafları yer aldı.

1980'de Yeni Fotoğraf dergisi'nin Türk fotoğrafını tanıtma amacıyla İsviçre'de açmış olduğu 'Türk Fotoğrafçıları Sergisi' ne yöresel fotoğraflarıyla katıldı.

1995 yılında metropol kenti İstanbul'da The Marmara İstanbul Oteli'nde Fotoğraflarla Zara adlı kişisel sergi açtı.

1998 yılında da Cumhuriyet'in 75. Yıldönümü nedeniyle Zara Kültür Evi'nde; Zara ve köylerini tanıtan 'Fotoğraflarda Zara' adlı kişisel sergi açtı.

1990 - 2020 tarihleri arası Sivas'a ait dergi ve kitapların 40'a yakınının kapak fotoğrafları çekmiş olduğu fotoğraflarından yayımlandı. Kapaklarını fotoğrafladığı kitaplar; 'Zara Folkloru, Dünden Bugüne Zara, Yine Zara, Zara Kültürü, Sivas Yöresinde Giyim Kuşam, Tarihî ve Kültürel Değerleriyle Ortaköy, Her Yönüyle ZARA, Bozkır Köyü ve Dürüst İzler Ahmet Çuhadaroğlu'nun Anısına'dır. Kapaklarını fotoğrafladığı dergilerde; 'SivasHaber, Zara Haber, Zara Kültür, Sivas Kültür, ZARA, Zara'nın Sesi ve TREND'dir.

 

Sanatsal birikimini, fotoğraf arşivini kurucusu olduğu Zara Kültür Araştırma Grubu'nun bünyesinde oluşturulan sivas fotoğraf arşiv merkezi' nde yürütmektedir.

 

siVas fotoğrafı çekiyor. Fotoğrafaltı yorumlar yapmaktadır.

 
 

Yakup Kadri Bozalioğlu     dergisi  sivas fotoğraf arşiv merkezi

                                                                             50 yıllık arşivimizde fotoğrafınız var!..

                                              

 
 

 

Toplam Ziyaret: 3.709.816