Yükleniyor...
Ferman Akgül :::::Şarkışla:::::
Ferman Akgül :::::Şarkışla:::::
Ferman Akgül 


 

Rock Grubu maNga'nın Solisti

 

araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu


Müzik dünyasının en saygın ödüllerinden biri olan MTV müzik ödüllü rock grubu maNga'nın solisti Ferman Akgül; şarkıcı/söz yazarı, prodüktör, yönetmen, oyuncu ve TV sunucusu olarak tanınmaktadır.

25.12.1979 Ankara doğumlu. Aslen Sivas'ın Şarkışla ilçesi Ortaköy'den. Dokuz yaşındayken ailesinin aldığı elektronik piyano ile müzikle ilgilenmeye başlayan Ferman Akgül, beste yapma yeteneğini ve müziğe olan tutkusunu küçük yaşlarda daha da geliştirdi.

1998 yılında Mimarlık okudu. Gazi Üniversitesi'nde lisans eğitimi alıp, Marmara Üniversitesi'nde yüksek lisansını yaptı.

90'lı yıllarda metal müziğin bir türü olan nu metal gruplarından etkilenen Ferman Akgül, bir çalgı türü turntableyi çalarak başladığı müzik kariyerinde ses yeteneğinin yanısıra şarkı sözü yazmasıyla grupta öne çıktı. 2001 yılında maNga'nın üyesi olmasıyla grup arayışı son buldu.

 

Rock grubu maNga'nın şarkılarını yazan Ferman Akgül, lisans eğitimini mimarlık üzerine, yüksek lisansını da sinema üzerine yapmıştır. Bu eğitimlerinde edindiği yetenekleriyle TRT'de üç sezon boyunca kendi müzik programının yapımcılığını ve programın sunuculuğunu yaptı.


2017'de Ferman 06 Records adıyla kendi plak şirketini kurdu.

 maNga ismiyle 2004 yılında piyasaya sürdükleri ilk albümleri Türk rock tarihinin en başarılı ve en çok satan albümlerinden biri oldu. Bu albümle grup, Altın Plak da dahil olmak üzere çeşitli ödüller kazandı. maNga, 2005 ve 2009 yılları arası Türkiye ve Avrupa'da tura çıktı. Grup ikinci albümlerini 2009 yılında Şehr-i Hüzün adıyla yayınladı. 2012 yılında e-akustik isimli üçüncü stüdyo albümlerini yayınlayan grup bu akustik projeyle maNga hayran kitlesini genişletti ve Avrupa müzik topluluğunda kendisine önemli bir yer edindi. 2014 yılında da Işıkları Söndürseler Bile isimli dördüncü albümlerini piyasaya süren grup bir kez daha liste başı oldu.

2015 yılında maNga, Hadi İnşallah filminde küçük bir rol alıp aynı zamanda filmin soundtracki için şarkı yapmıştır. Cover yaptıkları "Yeniden Sev" isimli şarkı hit olmuştur. Grup "Takım: Mahalle Aşkına" filminin de soundtracki için şarkı yapmıştır.
 

maNga, Eurovision'da Türkiye'yi We Could Be The Same 'We Could Be The Same" isimli şarkısıyla temsil ederek ikincilik elde etti. Bu başarıyla Avrupa'da tanınmaya başlanan grup, 2011 yılında Ferman' Akgül'ün yazıp bestelediği "Fly to Stay Alive" şarkısıyla birçok Avrupa ülkesinde liste başı oldu.

 

2016'da ilk solo single'ı 06 Records / EMI-Universal işbirliği ile çıkmıştır. Ardından eski Fransız Milli futbolcusu Pascal Nouma ile birlikte aynı senenin yazına en farklı şarkı çıkışını getirmiştir.

2017 yılında ilk solo albümünü EMI-Universal Müzik Türkiye işbirliğinde kendi plak şirketi 06 Records'tan çıkarmıştır. 

 


Ferman Akgül, Kulaktan Kulağa isimli müzik programını üç sezon boyunca TRT Müzik'te hazırlayıp sunmuştur.

 

Billboard dergisi, 46 magazine, Hürriyet ve Vatan gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.


Ferman Akgül çeşitli hayırsever kurumlarında aktif olarak yer almaktadı9r.

 

Cuma 12.7.2019 haber turk tv de haberturk tv kultur sanat direktoru aysun öz ne yapsak? Programinda manga grubu sanatcilarini konuk etti. Ferman akgul, yagmur sarıgül, cem bahtiyar, özgür can öney manga grubu ne yapsak'ta2009'da Balkan Müzik Ödülleri'ni ve Müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden MTV Avrupa'nın En İyi Sanatçısı Ödülü'nü kazandılar. maNga bu ödülü Türkiye'de kazanan ilk ve tek gruptur.

Ferman Akgül, ilk albüm kayıtları sırasında birlikte çalıştığı mimar Yavuz Selim Sepin ile katıldığı proje yarışmasında mansiyon almıştır. 

 

 Ferman Akgül Albümleri Kitabı

 
 
Albümleri / CD'leri 

 


Ferman Akgül albümleri;

-İstemem Söz Sevmeni
2017

-Yürüyorum İçinde
2017

-Dırdır
2016Rock Grubu maNga albümleri;

-maNga
2004

-Şehr-i Hüzün
2009

-e-akustik
2009

-Işıkları Söndürseler Bile
2014 
 
 
 
Kitabı 


öykü
■Osmanlı Cadısı Tırnova
Fantastik Kitap
Kasım 2016 160 sayfa

 

Toplam Ziyaret: 3.709.901