Yükleniyor...
Gülseven Medar :::::Zara:::::
Gülseven Medar :::::Zara:::::
Gülseven Medar 

 
 

Türk Halk Müziği Sanatçısı

 

araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu13.12.1981 Sivas/Zara Şerefiye Beldesi Büyükgüney köyü doğumlu.


İlk, orta ve Zara Çok Programlı Lisesi 2. sınıf sonuna kadar olan eğitimi Zara'da aldı. İlk sahne deneyimini ilkokulda hazırlanan bir müsamerede yaşadı. Zara'da 2 kez kısa süreli saz kursuna katıldı. Lise 2. sınıf bitiminden sonra kardeşleri ile beraber eğitime devam etmek için ailece İstanbul'a göç ettiler. 1999 yılında İstanbul Cevat Koçak Ticaret Meslek Lisesi'ni bitirdi.

 

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü mezunu. 4 yıllık eğitim sonrasında İngilizce hazırlıklı mastırasını yaptı.

 

Türk Halk Müziği'ni Zaralı Halil Söyler'le tanıdı. Âşık Veysel, Davut Sulari ve okuyuş üslubu olarakta Muhlis Akarsu'yu örnek almaktadır. TRT eski sanatçısı Dr. Can Etili Ökten'den repertuar, Gürcistan Opera ve Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Marlen Adamadze'den de 2 yıl şan dersi aldı.

2008 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Hollanda Kültür Bakanlığı'nın desteği ile Rast Tiyatrosu'nun organizasyonu ile töre cinayetini konu alan Dilek adlı müzikal oyun; yurt içinde İzmit, Ankara ve Diyarbakır'da, yurt dışında da Hollanda'nın Amsterdam, Rotterdam, Deventer, Hengelo, Nijmegen, Utrecht Zwole ve Den Haag şehirlerinde oynandı.

2009'de Rengahenk Türküler-Karadut albüm projesinde seslendirme yaptı. 2010  yılında Garaj İstanbul'da 'Taziye' adlı okuma tiyatrosunda seslendirme, 2010 yılında da Şişli Belediyesi Bedestan Halk Müziği Orkestrası'nda solistlik yaptı.

2010 tarihinde Arif Sağ'ın desteği ile Erdal Erzincan'ın yönetmenliğini yaptığı, Barış Güney ve Mahir Kutlutürk'ün de düzenlemelerinin bulunduğu Rind-i Şeyda adlı halk müziği albümü, müzik piyasasında yerini aldı.

Anadolu halk müziğinde Teke bölgesi gurbet havaları, kürtçe ve aşıklama tarzıyla ilgilenmektedir.

 

 

Gülseven Medar Albümleri

 

 

 

Albümleri / CD'leri

 
■Rind-i Şeyda
İber Müzik
2010

 

Toplam Ziyaret: 2.838.556