Yükleniyor...
Hüseyin Aslan :::::İmranlı:::::
Hüseyin Aslan :::::İmranlı:::::
Hüseyin Aslan 


Hukukçu - Türk Halk Müziği Sanatçısı

 

 

araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu

 


Hüseyin Aslan; 1970 Sivas/İmranlı doğumlu. 1975 yılında babasının memuriyeti nedeniyle ailesiyle Hatay'ın İskenderun ilçesine yerleşir. İlk, orta ve lise eğitiminin bir kısmını İskenderun'da yapar. 1985 yılında ailesiyle İskenderun'dan Bursa'ya taşınınca liseyi Bursa'da tamamlar. 

Hüseyin Aslan; Erzurum'da, Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Eğitimi Bölümü'nü bitirdi. Ayrıca Bursa'da Uludağ Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Türk Dili Edebiyat Öğretmenliği Bölümü‘nden mezun olup Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin Lisans ve Özel Hukuk Ana Bilim Dalı'nda mastır eğitimi aldı.

Çocukluğunun ilk yıllarında İskenderun’da; yöresel ozanlardan dinlediği Elbistan, Sarız deyişlerini yorumlayıp çıkarmış olduğu albümlerinde okuyup, bağlamasıyla çalmıştır. 

Halk müziği, halk şiirleri ve deyişleri, semahlar üzerine araştıma ve incelemeler yapan Hüseyin Aslan; Emrah Mahsuni, Hasan Erdoğan ve Gönül Erdoğan gibi sanatçıların albümlerinde müzik yönetmenliği yapmış ve enstrümanlarını çalmıştır.

Dost Bildiğim Ele DöndüDağlardan AşamAyrılığın AcısıDostum Neden SitemkarsınDalgın DalgınYar Aşkına adlı eserlerini; sanatçılardan Erdal Erzincan, Tuncay Balcı ve Şirin Üstün seslendirilmiştir.

Hüseyin Aslan; Ankara'da avukatlık mesleği yanında uzmanlaşmış olduğu telif hakları alanında resmi bilirkişilik yapmaktadır. Telif Haklarını Koruma ve Korsanla Mücadele Platformu Başkan Yardımcısı olup hukuki ve müzikal faaliyetlerini birlikte sürdürmektedir.
 
 
 
 
Albümleri / CD'leri 


-Bir Gözleri Maha Taptım
CanDost
1996

-Ömür Bahçesinin Gülü Solmadan
Diyar Müzik
2001

-Nar-ı Aşk
İber Müzik
2007
karma CD albümleri
-Grup Telden Dile 3 sevginin olduğu yerde
Mehmet İpek - Hüseyin Aslan - Cemal Yıldırım
Diyar Müzik
2000

-Ozanca Türküler
Kamber Nar - Kenan Şahbudak - Hüsnü İyidoğan - Muharrem Akkaya Hüseyin Aslan
Ekberi Müzik
2002

-Muhabbet Açıldı
Musa Eroğlu - Yavuz Top - Hüseyin Aslan
Özdemir Plak
2015
 
 
Kasetleri 


-Ömür Bahçesinin Gülü Solmadan
Diyar Müzik
2000

 

Toplam Ziyaret: 3.709.801