Yükleniyor...
Kemal Kaplan :::::Zara:::::
Kemal Kaplan 


Türk Halk Müziği Sanatçısı

07.12.1965 İstanbul Bakırköy doğumlu. Aslen Sivas/Zaralıdır.
İlk sazını babası daha beş yaşındayken aldı. Bağlamayı gelişigüzel çalıyordu. fakat herkesin ilgisini daha o yaştayken çekmeye başladı.

İlk akademik eğitimini Yavuz Top’tan aldı. Daha sonra Şehzadebaşı’ndan Aksaray’a taşınan Yavuz Top Halk Müziği Merkezi’nde 1982’de bağlama öğretmeni olarak ders vermeye başladı. Uzun yıllar burada bağlama eğitimcisi olarak çalışırken, aynı anda İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'na girdi; 1994'te bu okuldan mezun oldu. Bu dönemde çok sayıda sahne çalışmasında birçok sanatçıya eşlik etti.
Daha sonra Arif Sağ Müzik Merkezi’nde iki yılı aşkın bağlama eğitimciliği yaptı. Ardından kendi adını taşıyan bir müzik merkezi kurdu.

Almanya’dan gelen bir teklif sonrasında Mannheim’da bir yıl bağlama eğitimciliği yaptı; fakat “halk müziği ancak kendi yerinde yapılır” ilkesiyle yurduna dönen sanatçı TRT’nin açmış olduğu sınavı kazandı.

Yurt dışında Gülcan Kaya (solist), Özcan Gök (bendir ve davul), Kenan Elmas'dan (kaval, mey ve zurna) oluşan bir orkestra ile çok sayıda konser verdi. Bağlaması ile birçok önemli etnik müzik organizasyonunda Türk halk müziğini dünyaya tanıttı; bu çalışmaları hâlâ sürmektedir…

Çalışmalarını TRT İstanbul Radyosu'nda saz sanatçısı olarak sürdürmektedir.

 

Toplam Ziyaret: 2.848.951