Yükleniyor...
Tuana Coşkun :::::Zara:::::
Tuana Coşkun :::::Zara:::::
Tuana Coşkun 


Arp Sanatçısı
İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğrencisiaraştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu

 

Tuana Coşkun; 2007 İstanbul doğumlu. Aslen Sivas'ın Zara ilçesine bağlı Avşar köyünden Zara Sanayici İş Adamları Derneği ZASİAD'ın 2016 - 2019 tarihleri arası Başkanlığını yapan İşadamı Sedat Coşkun'un kızı, Coşkun Vinç'in kurucusu Recep Coşkun'un da torunudur.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencisi Tuana Coşkun; 17-23 Şubat 2017 tarihleri arası Ukrayna'nın Khirkov şehrinde yapılan Glowing Harp Competition Festivali'nde kendi kategorisinde birinci oldu.

En çok Klasik Batı Müziğinde kullanılan bir enstrüman olarak bilinse de jazz'dan Folk Müziğe, poptan Klasik Türk Sanat Müziğine hatta Rocka kadar geniş bir yelpazede etkin olarak kullanılan, geçmişi Eskiçağ'ın başlarına kadar uzanan telli bir çalgı olan Arp'ın ülkemizdeki tanınırlığının arttırılmasına üniversite olarak katkı yapan İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın; Arp Sanat Dalı'nda Tuana Coşkun eğitim almaktadır.

Tuana Coşkun; Arp eğitimine İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Dr. Öğr. Üyesi Ümit Tunak ile sürdürmektedir.

Ayrıca; sahne sanatının yanında, oyunculuk yeteneği ile de başrollerinde Emre Altuğ'un oynadığı Müsaadenizle Büyükler filminde çocuk oyuncu kadrosunda Tuana Coşkun rol aldı.

Toplumun sokak hayvanlarına daha duyarlı olmasını amaçlayan Müsaadenizle Büyükler filminin Yapımcılığını Halit Ziya Alptekin, senaryosunu Okay Karamahmutoğlu, kaleme aldığı filmin yönetmenliğini de Talip Karamahmutoğlu yaptı.

25 Aralık 2018 tarihinde Salı günü Kanyon AVM'de düzenlenen filmin ilk gösteriminde oyuncuların yanı sıra birçok davetlinin katılım sağladığı galada, filmin 11 yaşındaki uluslararası ödüllü Arp Sanatçısı Tuana Coşkun gelen davetlilere müzik resitali verdi.

Ukrayna’nın başkenti Kiev'de; Ukrayna Milli Müzik Akademisi'nde 26 Mart 2019 tarihinde Salı günü 3. sü yapılan Uluslararası Arp Yarışması'nda Türkiye'yi temsilen, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Arp Bölüm Başkanı Yonca Özkan Bilenoğlu'nun öğrencilerinden İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi Tuana Coşkun
Kültür Bakanlığı İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçısı, besteci, yorumcu Bora Uymaz'ın 'Lavantalı Panna Cotta' parçasını çalarak kendi kategosinde ikincilik elde etti.

 

 

Toplam Ziyaret: 3.709.803