Yükleniyor...
Zeynep Karababa :::::Divriği:::::
Zeynep Karababa :::::Divriği:::::
Zeynep Karababa 


doğduğum topraklarda her evin duvarında asılı olan saz;
hep canımızı yakan olayları, aşkı, toprağı anlatırdı.
izlerinde yürümek görevimdi. onların hüzünlü, aynı zamanda
dirençli seslerine sesimi katmaktan onur duyuyorum.
 zeynep karababa

halk âşığı babam mehmet ali karababa ve dayım feyzullah çınar benim ilk müzik okulum oldu. ruhi su, anadolunun isimsiz halk kahramanları, yolun uluları yolum oldu... zeynep karababa

 

 

Türk Halk Müziği Sanatçısı

 


araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu
 


Zeynep Karababa; Sivas'ın Divriği ilçesine bağlı Çamşıh doğumlu. Divriği Lisesi'ni okudu. 

Çocukluğu sazın, sözün ve deyişlerin okunduğu, aşıklık geleneğinin bir biçimde yaşandığı, Anadolu halk kültürüne zengin katkılar sunmuş, gerek radyo repertuvarına gerekse sözlü Alevi kültürüne ürünler vermiş halk ozanlarıyla bilinen Çamşıh yöresinde geçmiştir. 

Sazı, sözü tanımaya başladıktan sonra bölgedeki ilgi duyduğu halk aşıklarından Ali Metin, Ozan Rehberi, Âşık Mahzuni Şerif, Muhlis Akarsu, Mahmut Erdal, Ali Kızıltuğ, Şirzade Dede ve Sefil Selimî gibi ozanları tanıma imkanı buldu.

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü mezunu. Bir süre Ankara'da Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yarı zamanlı koro bölümüne devam etmiş daha sonra da Opera Sanatçısı Besra Alaca'dan şan eğitimi almıştır.

 

FOX Tv nin 11 Ekim 2019 tarihinde Cuma günü canlı yayın sabah kuşağında yayınlanan İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına konuk olan Zeynep Karababa bağlama ustadı Ali Ekber Ergün sazı eşliğinde türkülerini okudu.

Babası Mehmet Ali Karababa 'nın 'kara gözlüm çok ağladım senin elinden' türküsünün yanısıra kadınlara ithafen 'gelin ardından kırmızı gül demet demet' türkülerini okudu. 'Seher yeli' türküsüyle programın kapanışını yaptı.

 
 
 
Albümleri / Kasetleri 


-Yaz Bahar
 
 
CD'leri 


-Yaz Bahar
Ada Müzik
2000

-Gül Yüzlüm

-Çamşıh Türküleri
KALAN Müzik

-Bitmeyen Hüzün
KALAN Müzik
2016

 

Toplam Ziyaret: 2.848.849