Yükleniyor...
KIYDEF Zara Kızılırmak Yöresi Dernekler Federasyonu

 

 

KIYDEF Zara Kızılırmak Yöresi Dernekler Federasyonu

[KIYDEF, İstanbul Sivas Konfederasyonu Üyesidir]


Mehmet Bağca
Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 

 

 
Zara Kızılırmak Yöresi Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri 

 

 

 
Zara Kızılırmak Yöresi Dernekler Federasyonu'na Bağlı 24 Köy Derneği 

 

 
 
 
 

KIYDEF Zara Kızılırmak Yöresi Dernekler Federasyonu ‘nun Faaliyetleri

 

 

■Zara Ziraat Odası Başkanlığı tarafından başlatılan, Zara Kızılırmak Yöresi Dernekler Federasyonu KIYDEF'in de maddi destek sağladığı 'Bir mont, bir bot' sosyal sorumluluk projesi kapsamında; Sivas'ın Zara ilçesindeki köy okullarından Yapak Vakfı Özköyler, Şerefiye Vali Aydın Güçlü ve Korkut Gümüşay ilkokul ve ortaokullarında eğitim gören 320 öğrenciye yeni yıl hediyesi olarak 31 Aralık 2019 tarihinde Salı günü bot ve monttan oluşan hediye paketi dağıtıldı.

 

■6 Aralık 2019 tarihinde Zara'da Mehmet Akif Ersoy Camii'nde kılınan Cuma namazı sonrasında vatandaşların katılımıyla federasyonun düzenlediği törenle Suriye'nin İdlib şehrine insani yardım olarak 2 tır un gönderildi.

 

Afrika’nın pek çok farklı kültüre ve değere ev sahipliği yapan ve halkın geneli Müslüman olan  Sudan’da yine Sudan'ın güneybatısında Güney Darfur Eyaleti'nin yönetim merkezi olan şehir Nyala’da; 9 aileye 3’er süt keçisi ve yavrusu dağıtıldı ayrıca 250 adet adak kurban kesimi dağıtımı yapılıp, 30 aileye 15’er adet tavuk kümesi ile yumurta tavuğu verildi. 250 yetime yine hediyeler verilip piknik organizesi yapıldı. 20 bekar evlendirildi, düğünlerine katkı verildi.

 

■Suriye'de yaşanan iç karışıklık sonrasında çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Halep'teki mazlum Müslümanların ve Türkmen vatandaşların ihtiyacını karşılamak için gönderilen 2 tır un Halep'te kurulan seyyar fırınlara teslim edildi.

 

■2017 - 2018 eğitim - öğretim yılında 13 öğrenciye aylık 200 lira olmak üzere 10 ay, 2018 - 2019 eğitim - öğretim yılı içinde de yine 200 lira olmak üzere 37 öğrenciye burs verildi.

 

KIYDEF Zara Kızılırmak Yöresi Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu'nca il ve ilçe bazında mülki amirlikler ziyaret edilerek federasyonun yaptığı çalışmalar hakkında dosyalar sunulup, federasyonlarının faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

 

■Federasyona bağlı üye derneklerinden Nasır köyünde ilçe kurum amirleri ve ilçe kaymakamıyla beraber çevre köylerin katılımı ile bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

■2017 yılında mevcut Özel İdare Bakımevi’nin yerine yapımı başlayıp 2018 yılında yapımı biten Zara’nın merkez içi ikinci çift minareli camisi Mehmet Akif Ersoy Camii’si için KIYDEF Zara Kızılırmak Yöresi Dernekler Federasyonu’nca 225 bin nakit, 100 bin de halısı alınmak üzere toplamda 325 bin liralık yardım toplanıp Zara’da Kızılırmak Mahallesi Cami ve Külliye Yaptırma Derneği’ne 2018 yılı içinde teslim edildi.

 

(Mehmet Akif Ersoy Camii'si 4 bin 275 metrekare arsa üzerinde bin 576 metrekare inşaat alanı içinde yer alan, Bin 500 cemaat kapasiteli ve üç katlı olarak inşa edilen, 7 kubbeli, kadınlar mescidi, çok amaçlı salon, iki şadırvan, iki morg, iki cenaze yıkama bölümü gibi özelliklere sahip.)

 

Zara Kızılırmak Yöresi Dernekler Federasyonu; Zara’da ki federasyonun bünyesi altında olan köylerin muhtarları ve dernek başkanları ile 2017 yılının Ekim ayında İl Genel Meclis Üyelerinin de katılımı ile Zara Kızılırmak Tesisleri’nde bir program düzenledi. Federasyona bağlı köylerin yapılması gereken işlerinin İl Özel İdaresi’nin 2018 yılı programına aldırılması üzerine yapılan toplantıda, muhtarların, dernek başkanlarının ve il özel idare meclis üyelerince yapılan istişareler neticesinde köy köy sorunların dilekçe haline getirilip federasyon olarak toplu halde ilçe kaymakamlığına verildi. Sivas İl Özel İdaresi’nce bunlardan bazıları yapılıp tamamlandı, bazılarının da yapımı devam etmektedir. 2018 yılının Kasım ayında 2019 programına alınması için önceki yıl olduğu gibi dilekçeler aynı şekilde Zara’da yapılan toplantı sonrasında federasyonca ilçe kaymakamlığına verildi. Böylelikle 2019 yılı için yapılan müracaatın oluru ve çözümüne odaklı çalışmaları federasyon tarafından takibi yapılacaktır.

 

■Türkiye'nin Afrin'deki terör unsurlarına yönelik başlatmış olduğu Zeytin Dalı Harekatı’nda askerlerimizin moralinin yükseltilmesi ve onların yanlarında olduğunu hissettirmek amacıyla KIYDEF Zara Kızılırmak Yöresi Dernekler Federasyonu ve Zara Ziraat Odası başkanları ve her iki kuruluşun yönetim kurulu üyeleri beraberliğinde Hatay’ın Hassa Afrin sınırı ziyaret edilip, ihtiyaçları olan iç çamaşırı dağıtımı yapıldı. Federasyonun ve ilçe ziraat odası başkanları ve yönetim kurulu üyelerince 'Zeytin Dalı harekatında Mehmetçiğin Yanındayız' adı altında o hassas bölgeye götürdükleri iç çamaşır kolileri; Hassa Kaymakamı Zaralı hemşehrimiz Yusuf Turan'a ve yine önceki yıllar Zara'da yüzbaşı olarak görev yapmış şu an itibariyle de Hassa'da görev yapan İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Nuri Dilek'e Afrin'deki mehmetçiğimize ulaştırılmak üzere teslim edilmiştir.

 

Zara Kızılırmak Yöresi Dernekler Federasyonu KIYDEF’in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bağca Zara Kültürü'nü tanıtmak ve sosyal dayanışmayı artırmak adına 19  yıldır düzenlenen Zara Bal ve Kültür Festivali’nin yaklaşık on bir yıldır tertip komitesi başkanlığını yaparak kurucusu olduğu federasyonun bünyesinde bulunan 24 köy derneğinin başkanları ve yönetim kurullarıyla festivalin daha iyi yapılabilmesine katkı sunmaktadırlar.

 

■Sivas’ın var olan folklorik ve kültürel değerlerini, doğa yerlerini ve tarihi mekânları tanıtma adına Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu ASİDEF’in Ankara'da düzenlediği Başkentte Sivas Günleri olmak üzere yine İstanbul’da İstanbul Sivas Konfederasyonu tarafından Yenikapı'da düzenlenen Geleneksel Sivas Günleri’ne Zara Kızılırmak Yöresi Dernekler Federasyonu tarafından federasyonun kuruluş tarihi olan 2015 tarihinden bu tarafa görev alınmakta, katkı verilmektedir.

 

■Türkiye'nin çeşitli illerindeki 81 federasyon ve derneğin bir araya gelerek oluşturduğu Yedi Renk Tek Yürek Platformu tarafından organizasyonu yapılan her bir şehrin tanıtımına yönelik Bitlis, Muş, Van, Kastamonu ve Malatya’da ki düzenlenen konferanslara İstanbul Sivas Konfederasyonu’nu temsilen Zara Kızılırmak Yöresi Dernekler Federasyonu olarak katılım yapıldı.

 

■Zara’da Ramazan ayı içinde 100 aileye Ramazan kolisi dağıtımı yapıldı.

 

■Zara’da 2 engelliye akülü araba alındı.

 

■Sınır ötesinde gerçekleştirilen Afrin'deki Zeytin Dalı Harekâtı’nda gazi olan Afrin gazilerimize 120 ünite kan bağışı yapıldı.

 

■Zara’nın mevcut federasyonları, işadamları ve Zara Vakfı ile istişare toplantıları yapılıp, federasyona üye 24 derneğin piknik, toplantı ve genel kurullarına katılım sağlandı.

 

Toplam Ziyaret: 3.567.993