Yükleniyor...
Yakup Kadri Bozalioğlu :folklor araştırmacısı: :::::Zara:::::
Yakup Kadri Bozalioğlu :folklor araştırmacısı: :::::Zara:::::
 

folklor araştırmacısı - biyografi yazarı

gazeteci - yayıncı - fotoğraf sanatçısı

Yakup Kadri Bozalioğlu

 

Zara Kültür Araştırma Grubu

sivas fotoğraf arşiv merkezi | sivas kent arşiv merkezi 

wwww.sehrisivas.com | www.zarakultur.com

 

 

 dergisi

 

 

 

 

Sanat ve kültür biz insanların iletişim kurabilmesi adına en büyük faktörlerdir... 

Bu her iki önemli ayrıntıyı atlayıp daha bir başka koşullarda iletişim kurmak,

sanatsız ve kültürsüz iletişim kurmak demektir. yakup kadri bozalioğlu

 

 

siVas 2023 vizyonu

 

 

Yakup Kadri BozalioğluSivas/Zara doğumlu. İlkokul 1.sınıfı ilçesi Zara'da Mehmet Akif İlkokulu'nda, diğer dört sınıfı Gazi İlkokulu'nda okudu. 1978 - 1979 Zara Lisesi fen mezunu.

 

gazeteciliğe ve fotoğraf sanatına olan tutkusu 1976'da lise yıllarında başladı. 1977 yılında siyah beyaz karanlık oda fotoğraf baskısı, tab ve film banyosu düzeneğini oluşturdu.


İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği İFSAK'ın kuruluşunun 40. yıldönümü anısına çıkarılan İFSAK 40. Yıl CD'si'nde; Orta Asya Türk Kültürü'nün izlerini taşıyan, tüm özgün özelliklerini günümüzde halen yaşatabilen Zara ilçesine bağlı Karacahisar köyünün ve Doğanşar ilçesinin yöresel giysilerini tanıtan fotoğrafları yer aldı.


1980'de Yeni Fotoğraf dergisi'nin Türk Fotoğrafı'nı tanıtma amacıyla İsviçre'de açmış olduğu 'Türk Fotoğrafçıları Sergisi' ne yöresel fotoğraflarıyla katıldı.

1995 yılında metropol kenti İstanbul'da The Marmara İstanbul Oteli'nde Fotoğraflarla Zara, 1998 yılında da Cumhuriyet'in 75. Yıldönümü nedeniyle Zara Kültür Evi'nde; Zara ve köylerini tanıtan Fotoğraflarda Zara adlı kişisel sergi açtı.

1990 - 2020 tarihleri arası Sivas'a ait dergi ve kitapların 40'a yakınının kapak fotoğrafları çekmiş olduğu fotoğraflarından yayımlandı. Kapaklarını fotoğrafladığı kitaplar; '
Zara Folkloru, Dünden Bugüne Zara, Yine Zara, Zara Kültürü, Sivas Yöresinde Giyim Kuşam, Tarihî ve Kültürel Değerleriyle Ortaköy, Her Yönüyle ZARA, Bozkır Köyü ve Dürüst İzler Ahmet Çuhadaroğlu'nun Anısına'dır. Kapaklarını fotoğrafladığı dergilerde; 'SivasHaber, Zara Haber, Zara Kültür, Sivas Kültür, ZARA, Zara'nın Sesi ve TREND'dir.

 

Sanatsal birikimini, fotoğraf arşivini kurucusu olduğu Zara Kültür Araştırma Grubu'nun bünyesinde oluşturulan sivas fotoğraf arşiv merkezi'nde yürütmektedir.

 

siVas fotoğrafı çekiyor. Fotoğrafaltı yorumlar yapmaktadır.

 

 

 

YAKUP KADRİ BOZALİOĞLU kitapları

Yakup Kadri Bozalioğlu'nun fotoğrafladığı kitap ve dergi kapakları

 

Yakup Kadri Bozalioğlu Kitapları Bibliyografyası Hakkında Yayımlananlar 

 

Editör Yazıları Fotoğraf Sergileri --

 

 

 

 


 

 

Yazımları

 •  

    

 

 

Kitapları

 
 
 
 
 • köy tanıtımı
  hazırlayan: yakup kadri bozalioğlu
  Sivas Kültür Yayınları no: 001
  Pelikan Basım İstanbul Ağustos 2013, 60 sayfa
   
   
   
  biyografi
  ISBN: 978-605-65791
  Sivas Kültür Yayınları no: 002
  Pelikan Basım İstanbul Haziran 2015, 128 sayfa
   
   
  biyografi / kutulu
  Yakup Kadri Bozalioğluhazırlayan / araştırma, kayıtlar ve fotoğraflar
  Zara Kültür Araştırma Grubu - www.sehrisivas.com
  Sinem Yılmaz editör / koordinatör
  ISBN: 978-975-8416-72-1
  A4 Ofset Matbaacılık İstanbul 26 Ağustos 2019, 1. Baskı 184 sayfa
   
Kitapları

 
 
 
 
■Dürüst İzler Ahmet Çuhadaroğlu Anısına; 'Okuduğu gibi de vatan evlatlarının okumasına vesile olmuştur Çuhadaroğlu Şirketler Grubu'nun kurucusu ve  Onursal Başkanı Yüksek Mimar Ahmet Çuhadaroğluİnşaat sektörüne malzeme üreten Türk sanayisinin duayenlerinden Yüksek Mimar Ahmet Çuhadaroğludoğduğu topraklar olan Zara'da akademik eğitime kazandırdığı ve adını taşıyan bina ile 1996 yılından bugüne binlerce gencin eğitimine ve geleceğine ışık tutmuş, yön vermiştir. Zara ilçesinin üniversiteyle tanışmasına vesile olmuş, ilçe halkının okuma özentisini artırmıştır. Meslek Yüksekokulu ile ilçenin sosyal ve ekonomik kalkınmasına farkındalık katmıştır.' Yakup Kadri Bozalioğlu
 
■Veysel Dursun Olmak; 'Bilgiye, ilime ve eğitime önem veren Hayırsever - İşadamı Veysel Dursun, kasabası Zara'yı üniversiteyle tanıştırdıktan sonra da yeni eğitim yatırımlarına başladı. Zara ilçesinde Zaralılar Yardımlaşma ve Kalkınma Vakfı ile ilkini gerçekleştirdiği eğitim yatırımlarının ikincisini 2010 yılında Onursal Başkanı olduğu Zara Sanayici İşadamları Derneği ZASİAD ile gerçekleştirdi. Meslek Yüksekokulu ile Kredi ve Yurtlar Kurumu arsasını yine yurt binasının ardından son olarak da lisans eğitimi veren, aynı zamanda da adını taşıyan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu'nu ilçesi Zara'ya kazandırarak hizmetlerini taçlandırdı. Zara'nın eğitimine önemli bir yatırım yaptı.' Yakup Kadri Bozalioğlu
 
 
 
 
 
Dergileri

 
 
 
 
 

 

 

 

Toplam Ziyaret: 1.714.350