Yükleniyor...
Sivas'ı Tanıyalım, Sivas'ı Tanıtalım

 

 

 

'Kültürel mirası korumak için ilk ve en önemli adım, onu tanıtmaktır.

O halde Sivas'ı tanıyalım, Sivas'ı tanıtalım'..Zara Kültür Araştırma Grubu

 

 

 


Sayın; 
■■■Sivas Milletvekilleri, Sivas Valiliği, Cumhuriyet Üniversitesi, iş adamları, kamu - özel sektör, odalar ve sivil toplum kuruluşları olan konfederasyonlar, federasyonlar, vakıflar ve derneklere hitabım dır.■■■


Yeni bir yüzyılın Sivas'ına, Sivas'ın var olan değerlerini taşımak adına 
Sivas'ı Tanıyalım, Sivas'ı Tanıtalım

Sivas'ın tarihi, folklorik ve kültürel değerlerini fotoğraflayıp, araştırıp yayınlarıyla tanıtan Zara Kültür Araştırma Grubu bu alanda Sivas’ı Tanıyalım, Sivas'ı Tanıtalım adı altında projelendirdiği bir çalışma ortaya koymuştur. 

Bu proje, Sivas’ın var olan folklorik, kültürel ve tarihi değerlerini tanıtma adına 4 Eylül’ün 100. Yılı olan 2019 ve Cumhuriyetin 100. Yılı olan 2023 tarihleri aralığında ki 5 yıllık süreçte her bir yıla bir projenin ortaya konup aynı yıl tamamlanacağı bir projedir.

Zara Kültür Araştırma Grubu olarak önerimiz; Sivas MilletvekilleriSivas ValiliğiCumhuriyet Üniversitesiişadamlarıkamu - özel sektörodalar ve sivil toplum kuruluşları olan konfederasyonlarfederasyonlarvakıflar ve dernekler beraberliğinde bu vizyon projenin şehrimize olan kazanımlarını dikkate alarak sahiplenilmesidir.


Saygılarımla - Zara, 30 Mayıs 2019

Yakup Kadri Bozalioğlu | Zara Kültür Araştırma Grubu'Kültürel mirası korumak için ilk ve en önemli adım, onu tanıtmaktır. 
O halde Sivas'ı tanıyalım, Sivas'ı tanıtalım'
...

'Sivas'ı Tanıyalım, Sivas'ı Tanıtalım Projesi' başlıklar halinde ve ayrıntıları

 
2019 | Sivas'ın internete taşınan belgesi www.sehrisivas.com
4 Eylül'ün 100. yılı olan 2019 yılına kadar; Sivas’ın 100 yıllık tarihinde Sivas’a dair yayımlanmış kitapların ve müzik albümlerinin önemli bir kısmının kapak fotoğraflarının yine eser sahiplerinin biyografik ve eserlerinin yer alacağı bilgilerin Sivas’ın internete taşınan belgesi www.sehrisivas.com web sitesi üzerinden yayınlamak.

Ayrıca, 4 Eylül'ün 100. Yılında bu projeyi anlamlı kılacak bugüne dek Sivas Kongresi ile alakalı çıkmış yayınların tamamının kapaklarını ve içeriğinin başlıklar altında verilerek kitaplaştırmak olacaktır.

Böyle özel bir günde Sivas Kongresi'yle alakalı yayınların görselliği ve yazımlarıyla iyi bir tasarımla hazırlanacak bir eser 4 Eylül 2019 Sivas Kongresi Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında Sivas Valiliği öncülüğünde, Sivas İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesi koordinesinde düzenlen Sivas Kitap Günleri'nde, yine İstanbul Platformu tarafından İstanbul Yenikapı'da düzenlenen Geleneksel Sivas Günleri'nde ve son olarak ta yine Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen Başkentte Sivas Günleri'nde ki stantlar da ücretsiz dağıtımını yapmak.


2020 | ‘Giysilerde Dile Gelen Anadolu’ / Sivas kitap ve fotoğraf sergisi; Geleneksel kültürümüzün örf ve adetlerini yaşatmaya ve geliştirmeye yönelik Türk kültürünün özgün niteliklerini yansıtan Sivas yöresine ait kıyafetleri tespit etmek ve fotoğraflamak amaçlı Sivas merkez köyleri dahil ilçelerinin kıyafetleriyle bilinen yöreler gezilip bugün için itibariyle kaybolmuş bu kıyafetleri temin edebildiğimiz kadarıyla toplayıp yada aslına uygun bir şekilde Ege Üniversitesinin kostüm atölyelerinde diktirilerek bu kültürü geleceğe taşımaktır. Hem yurt içi hem de yurt dışında Sivas yöresel kıyafetlerini tanıtan Giysilerde Dile Gelen Anadolu / Sivas adında fotoğraf sergileri açılması Türkçe ve İngilizce kitapların yayımlanması.


2021 | Sivas'ın tarihi ve kültürel değerlerini fotoğraflayıp kitaplaştırmak
Yöremizin zengin doğal tarihi ve kültürel dokusunun iç ve dış turizme yönelik bir çekim merkezi oluşturacak şekilde tanıtılması ve böylelikle bu değerlerin daha iyi korunmasının sağlanılması amaçlı görsel çekimler yapılıp Türkçe ve İngilizce olarak kitaplaştırıp yurt içi ve yurt dışı sergiler açılması.


2022 | Sivas ve köylerinin fotoğraflanması; Sivas ve ilçelerinin mevcut 1234 köyünü fotoğraflanıp, dron ile çekimlerinin yapılması. Bir sonraki yıl o anlamlı yıl olan 2023 ‘de tamamlanması.


2023 | Sivas ve köylerinin fotoğraflanmasının devamı - 'Köy Köy Sivas' kitabı, 'CD' albümü ve Sivas Ansiklopedisi'nin çıkarılması; 2022 yılı için belirlenmiş bu projenin tamamlanması. Amaç; Sivas ve ilçelerinin mevcut 1234 köyünü fotoğraflayıp, dron ile çekimlerini yapıp kitaplaştırmak tek bir CD ile Sivas ve ilçeleri dahil köylerini CD ortamında göç vermiş Sivaslılara ulaştırarak tanıtmak. Nihayetinde SİVAS ANSİKLOPEDİSİ çıkararak bu projeyi taçlandırmak olacaktır.


Sivas Ticaret ve Sanayi Odası kayıtlı olan Zara Kültür Araştırma Grubu’nca; bu projenin bizzati yürütülmesinde görev alacak olan gazeteci, fotoğraf sanatçısı ve biyografi yazarı Yakup Kadri Bozalioğlu Sivas'ın tanıtımına yönelik çekimlerin ve yayınlarının hazırlanmasını ve projeyi yürütmesinde ve tamamlanmasında tam yetkili olacaktır.

Ayrıca bu projeyi çok daha güçlendirecek grubun bünyesinde oluşturulan Sivas Kent Arşivi'nde  mevcut bulunan Sivas yayınlarından, fotoğraf arşivinden ve Sivas'ın resmi olarak üçüncü sırada açılmışlığı kayıtlarda gözüken, Türkiye ölçeğinde önemli birkaç eski web sitesi içinde yer alan 19 yıldır sürekli güncellenen Sivas'ın internete taşınan sitesi www.zarakultur.com web sitesinin Sivas'a dair bilgilerin içeriğinden faydalanılacaktır.

Yine bu çalışmalarda onlarca akademisyen, gazeteci ve yazarlar ile iletişime geçilerek yazılı yayınlarının görselliğinin ve yazımlarınınçok daha kapsamlı  yer alacağı yayınlar hazırlanacaktır.

Projeye Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı'ndan destek alınması için ziyaretler yapılıp destek aranacaktır.

Her platformda Sivas'ın tanıtılması gerektiğini söylemleriyle dillendiren siyasilerin, kişi, kuruluş ve yetkililerin Zara Kültür Araştırma Grubu'nun bu Sivas Projesine sahip çıkmaları halinde; Kültürümüzün Bereketli Toprağı Sivas'ın doğal kaynaklarının, tarihi yerlerin, folklorik ve kültürel değerlerinin görselliği yazımlarla güçlendirilip, belgelendirilip kapsamlı tanıtılacak, Yeni Bir Yüzyılın Sivası'na ayrı bir değer katacaktır.yakup kadri bozalioğlu | ismetpaşa cad. no: 149 zara-sivas
0535 574 52 74 | arazzara58@gmail.com | www.sehrisivas.com
Toplam Ziyaret: 600.153