Yükleniyor...
Sevim Ünal :::::Zara:::::
Sevim Ünal :::::Zara:::::
Sevim Ünal 


Ressam - Yazar
ArtWorld Sanat Galerisi Kurucusu

 

 

göz oldum, kulak kesildim.

mistik bir derinliğin içine gömülüydü deniz. rengi demir, teni soğuktu.

sessizliğin kucağında patlamaya hazır çığlıktı.

geniş pencerenin önünde güvende olan bendim. sevim ünal

 

 

 

araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu

 


Sevim Ünal; 1967 Sivas/Zara Yoğunpelit köyü doğumlu. Orta ve lise eğitimini İstanbul'un Büyükada ve Heybeliada'da yaptı. 1989 yılı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü mezunu.

1992'de Türkiye'de ki sanat eğitimini tamamlayıp Belçika'nın Antwerpen şehrine yerleşti. 1994 - 1997 yılları arası Belçika Berchem Güzel Sanatlar Akademisi'nde eğitim gördü. 1999'da Belçika'da ilk Türk Tiyatrosu olan Sesimiz Tiyatrosu'nu kurdu, oyunlarını yazdı ve yönetti. 2002'de UFSIA Antwerpen Üniversitesi'nde dil eğitimi aldı.

2006'da OBELIX Sanat Evi'nde heykel çalışmalarına katıldı. 2007 yılında Antwerpen Güzel Sanatlar Akademisi Resim ve Heykel Bölümü'ne girerek sanata kaldığı yerden devam etti. Rafael Vergauwen Atölyesi'ne kayıt yaptırıp modern sanatlar resim atölyesinde Hans Bruyneel'den ders aldı. 2010'da ArtWorld Sanat Derneği'ni kurdu ve birçok uluslararası karma sergiler gerçekleştirdi.

2011 yılında Belçika-Antwerpen şehrinde ArtWorld Sanat Galerisi'ni açtı. Sevim Ünal Antwerpen-Belçika'da SYNTRA okulunda moda-tasarım eğitimi görmektedir.


Ressam Orhan Benli'den, 15 yaşındayken manevi desteğini aldı. İngilizce ve Hollandaca bilmektedir.

Sevim Ünal; kendi kitabı dahil, kardeşi Yazar Sibel Cemali'nin ve Belçika'da gazetecilik yapan Fikret Aydemir'in birer kitapları olmak üzere toplamda bugüne kadar 3 kitap resimledi.

Ressam Sevim Ünal; Yazar Sibel Cemali'nin 2011 tarihinde E Yayınları'ndan çıkan Sabahın Ucu adlı kitabının kitap kapağını ve kendi yayını olan 2016'nın Kasım ayında Tevn Yayınları'ndan çıkan Ezda'nın Çocukları adlı romanının kitap kapağını resimledi.

Yine, Ressam Sevim ÜnalGazeteci Fikret Aydemir'in 2018'in Ekim ayında İnkılâp Kitabevi'nden çıkan Hayata Dair Birkaç Satır adlı kitabının kapağını resimledi. Böylelikle 11 Ekim 2018 tarihinde FOX TV'de Perşembe gününün sabahı canlı yayınlanan İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında, program yapımcısı İsmail Küçükkaya tarafından Fikret Aydemir'in yazdığı, Sevim Ünal'ın da resimlediği Hayata Dair Birkaç Satır kitabının tanıtımı yapıldı.

2006'lı tarihlerde sanatın önemli bir dalı olan heykel üzerine çalışmalar yapıp 2007 yılında Güzel Sanatlar Akademisi Resim ve Heykel Bölümü'ne giren daha sonra bu heykel üzerine olan çalışmalara ara veren Sevim Ünal aradan geçen yaklaşık 10 yıl sonrası 2016 - 2017 akademik yılında Hoboken Kunst Academie Heykeltraş Bölümü'ne kayıtını yaptırmış olup şu an itibariyle 3. sınıfa devam etmekte, Heykeltraş Bölümü'nde Rafaël Vergauwen ve Erik Van In atölyesinde ders almaktadır. Ressamlığı meslek edinen Sevim Ünal böylelikle roman yazarlığının yanısıra heykeltraş olma yolunda da yoğun bir çaba harcamaktadır.

Belçika'nın Anvers şehrinde ikamet eden Sevim Ünal evli olup, iki çocuk annesidir.

 

 
 
Resimleri 

 
 
 
Kitabı 

 
■Ezda'nın Çocukları
ISBN: 978-605-9056-34-2

Tevn Yayınları
Berdan Matbaacılık İstanbul Kasım 2016 215 sayfa
 
 Ezda'nın Çocukları; Sevim Ünal 2014 yılında Suriye-Şengal bölgesindeki katliam msğduru kadınlara ithafen bu romanı yazmıştır.
 
 
 
Sevim Ünal'ın Resimlediği Kitapların Kapakları 

 
 
 
Sabahın Ucu2011 yılında E Yayınları'ndan çıkan Sabahın Ucu kitabına konu olan öyküler Büyükada'da geçiyor. Sabahın Ucu'nda kapağa konu olan resmi çizimlemiş Sevim Ünal.
 
 
Ezda'nın Çocukları; 
 
Hayata Dair Bi'Kaç SatırRessam Sevim Ünal'ın 2007 yılında Belçika'nın Antwerpen/Chaldeaa şehrinde Kilim Gallery'de açtığı Sevimlli Sanat adlı ilk kişisel resim sergisinde sergilediği; aile dostları olan Gazeteci Fikret Aydemir'in eşi Dr. Selma Türköz'ün beğenerek satın aldığı Flamenko adını taşıyan tablonun görsel hali 11 yıl sonrası kitap kapağına taşındı. Böylelikle; Gazeteci Fikret Aydemir yazdığı makalelerinden derlemeler yaparak İnkılâp Yayınları'ndan çıkardığı Hayata Dair Bi'Kaç Satır kitabına kapak yapılan resmin tasarımcısı Ressam Sevim Ünal'e de sürpriz yapmış oldu. Eski çağlardan beri var olan ve İspanyol kültürünü oluşturan Flamenko dansını tuvale resm eden Sevim Ünal'ın bu çalışması her ne kadar Gazeteci Fikret Aydemir'in Hayata Dair Bi'Kaç Satır kitabının içeriğini yansıtmasa da kitabın yazarı sanata verdiği değeri yıllar öncesi sergi salonunda ailesiyle satın aldığı resmi yıllar sonrası kitabına taşıyarak sanatsal değer taşıyan bu çalışmaya daha da bir anlam kazandırmıştır.

 

Toplam Ziyaret: 936.233