Yükleniyor...
Halit Ünal :::::Zara:::::
Halit Ünal 


Çevirmen, Şair - Yazar

Halit Ünal; 1951 Sivas/Zara doğumlu. İlk ve ortaokulu Zara'da okudu. Sivas Sanat Enstitüsü'nde başladığı lise eğitimini İstanbul'da Sultanahmet Sanat Enstitüsü'nde tamamladı. 1971 yılında yüksek öğrenim için Almanya'ya giderek elektro teknik öğrenimi gördü. Bu süreçte aktif dernekçilik faaliyetlerinde de bulundu. 

Türk İşçileri Yardımlaşma Derneği'nin kuruculuğunu da yapan Hait Ünal, öğrencilik yılları sona erince 1977 yılında Türkiye'ye döndü. Bir süre sonra tekrar Almanya'ya geri dönerek Türk Danış Teşkilatı'nda 14 yıl görev yaptı. Bu arada işi icabı gerekli olan sosyal pedagoji eğitimini de aldı. Eğitim ve Kültür Kurumu'nda 1999 yılına kadar çalışıp daha sonra Türkiye'ye gelerek Antalya Adrasan'da 'Sanatçılar Köyü' olarak bilinen Onuncu Köyü'nü kurdu.

Bir süre sonra turizm işinden ayrılan ve Star Information Services Limited Şirketi'nin İstanbul Şubesi'nde Genel Müdür olarak görev yapmaktadır.

Özünde edebiyatçı kimliğine sahip olan Halit Ünal, genç yaşlarda yazmaya başladığı şiirleriyle bambaşka bir dünyanın kapılarını da aralamış oldu. Dört öykü, bir roman ve bir şiir kitabı Almanca yayımlanmıştır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.
 
 
 
 
Kitapları 


şiir
■Beni İki Gözünle Gör Sieh mich an - Gedichte in zwei Sprachen
1986

-Beni İki Gözünle Gör■Die Vernehmung oder Die bestrafte Liebe der Klawdja B.
almanca | -Klawdja B.'nin Yasak Aşkı-
Pendragon Yayınları
1992 47 sayfa

■Der Weg ins Ungewisse
almanca | -Bilinmezliğe Giden Yol-
1992

■Reuzung 
-Kavşak-
Türkçe, Almanca yayımlanan ve Mevlüt Asar, Fakir Baykurt, Ali Ö. Çağlar, Molla Demirel, Metin Gür, Ahmet Sefa, Kemal Yalçın, Halit Ünal
1995 206 sayfa
öykü
■Der Mond Umkreist Die Nacht 
almanca | -Ay Dolanır Geceyi-
1988

■ZARA Die Stadt am Marassanta 
almanca | -ZARA Kızılırmak Kıyısındaki Kasaba-
ISBN: 978-386121-514-1
Ekim 2012 143 sayfa

 

Toplam Ziyaret: 984.316