Yükleniyor...
Akın Tekin :::::Zara:::::
Akın Tekin :::::Zara:::::
Akın Tekin 


Senarist, Sosyolog - Çevreci - Roman Yazarıaraştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu

Akın Tekin; 09.06.1944 Babası Kemal Tekin'in öğretmenlik yaptığı yer olan Sivas/Gürün doğumlu. Aslen Zaralı'dır. Sivas Lisesi'ni okudu, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde sosyoloji eğitimini tamamladı. Canlıların birbirleri ile ve çevreleri ile olan ilişkilerini inceleyen bir bilim dalı olan Ekoloji alanında çalışmalar yaptı.

1972'de Almanya'nın başkenti Berlin'de, 1973 yılında İngiltere'nin başkenti Londra'da, 1977 yılında da yine Almanya'nın Oldenburg şehrinde yaşadı. Uzun yıllar Almanya'da Alman Çalışma Bakanlığı emrinde sosyal danışman olarak çalıştı. Almanya'da ki Türk işçi ve çocuklarına ve Türk mahkumlarına hukuki ve sosyal konularda yardım etti.

Almanya'da beş ciltlik Der Herrenlose Planet'i yazdı. Greenpeace, The Friends of Earth ve Alman Yeşiller Partisi yandaşı.

Akın Tekin; 2017'nin Kasım ayında çevre ve doğa konularını işlediği Evrenin Derin Sesi, orijinal adıyla 
The Deep Voice of the Universe adlı yazdığı senaryosu ile Amerika'da Yösemite International Film Festivali Senaryo Dalı'nda ödüle layık görüldü.


Almanca ve İngilizce bilmekte olup, Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde yaşamaktadır.

 
 
 
 
Kitapları 


roman
türkçe
■Sahipsiz Gezegen 1 Çıngıraklı Kızaklar
ISBN: 975-7054-21-6
Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri İstanbul 2002 355 sayfa


ingilizce
■The Ownerless Planet 1 The sleighs With Jingling Bells
ISBN: 975-7054-35-6
Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri İstanbul 2004 405 sayfa


almanca
■Der Herrenlose Planet 1 Die Schlitten mit den Glöckchen
ISBN: 975-7054-36-4
Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri İstanbul 2003 1. Baskı 442 sayfa

■Der Herrenlose Planet 1 Die Schlitten mit den Glöckchen
Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri İstanbul 2. Baskı ?
almanca
■Duell am Checkpoint Charlie Die Tränen des blauen Planeten
ISBN: 978-384-23069-0-5
Baskı: Almanya, 2003 456 sayfa


türkçe
■Berlin Duvarında Düello mavi gezegenin gözyaşları
ISBN: 
Mart 2015 416 sayfa
 
 
  
 
türkçe
■Sahipsiz Gezegen 1 Çıngıraklı Kızaklar Alternatif bir eser; konusu Zara, Sivas ve Yılanlı Çermik'de geçen çevreci nostaljik bir roman. Türk edebiyatına yeni bir renk, yeni bir görüş açısı getiren, okuyana yaşam sevinci veren yepyeni bir ahlak kitabı. Çevreciye rehber bir el kitabı.
 
almanca
The Ownerless Planet 1 The sleighs With Jingling Bells An alternative work; The subject is an environmentalist nostalgic novel in Zara, Sivas and Yılanlı Çermik. It is a brand new book of morality that brings a new color and a new perspective to Turkish literature and gives the reader the joy of life. A guide to environmentalists.

ingilizce
Der Herrenlose Planet 1 Die Schlitten mit den Glöckchen - Eine alternative Arbeit; Das Thema ist ein nostalgischer Umweltroman in Zara, Sivas und Yılanlı Çermik. Ein neues Buch der Ethik, das der türkischen Literatur eine neue Farbe und Perspektive verleiht und dem Leser Lebensfreude verleiht. Ein Leitfaden für Umweltschützer.
 
 
  

 

Toplam Ziyaret: 984.237