Yükleniyor...
Kubilay Dökmetaş :eğitimci, araştırmacı - derlemeci: :::::Zara:::::
Kubilay Dökmetaş :eğitimci, araştırmacı - derlemeci: :::::Zara:::::
 

eğitimci, araştırmacı - derlemeci

Kubilay Dökmetaş

TRT Ankara Radyosu THM Emekli Ses Sanatçısı

 

 

yakup kadri bozalioğlu  |  araştırma

 

 

Kubilay Dökmetaş03.07.1956 Sivas/Zara Sucak köyü doğumlu. İlköğretim ve Öğretmen Okulu tahsilini Sivas'da tamamladı.


8 yıl Anadolu'nun çeşitli yörelerinde öğretmenlik yaptı. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü mezunu. Öğrencilik yıllarında Sivas Belediyesi Konservatuarı İcra Heyetlerinde bulundu.

Çok zor şartlar altında; Sivas'ın Korudere köyünden yaz kış yürüyerek gidip geldiği Sivas'da Cumhuriyet Üniversitesi'nde Güzel Sanatlar Bölümü Halk Müziği Birim Başkanı sıfatı ile koro çalıştırıcılığı, derleme ve araştırma faaliyetlerinde bulundu.

Öğretmenlik yaptığı yıllarda Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şefik Dener ve Halkbilimi Araştırmacısı Kutlu Özen ile folklor derlemelerine çıktı.

TRT Erzurum Radyosu'nun 1984 yılında açmış olduğu Türk Halk Müziği dalında yetişmiş sanatçı sınavını kazandı. 22 Nisan 1985 tarihinde öğretmenlikten ayrılıp TRT Erzurum Radyosu’nda ses sanatçısı olarak göreve başladı. 1992 yılında da TRT Ankara Radyosu'na aynı görevle nakil oldu.

Türküler kadar güzel yüreği ile sanatından taviz vermemiş, sanat çizgisi her zaman popülizm merakı yerine, araştırmacı - derlemeci - yaratıcı anlayışta olmuştur. Bir konuşmasında; 'Türk Halk Müziği olmazsa yaşayamam, güvenmez güvenilmezsem dayanamam, Sivas olmazsa özlemi tanıyamam' diyerek, hayata bakışını özetlemiştir. Öncelikle, küçük yaşlarından itibaren dizinin dibinde halk türkülerini dinlediği annesi Fevziye Dökmetaş'a şükran borçludur.

Yöresel Türk Halk Müziği Araştırmacısı Rıfat Kaya, Sivas Belediyesi Konservatuarı THM Bölüm Başkanı Ahmet Dökmetaş ve Folklor Eğitimcisi Nejdet Yiğit'in desteklerini görmüştür. Başta babası Cemalettin Dökmetaş olmak üzere tüm ailesine, eşine özverilerinden dolayı teşekkür ettiğini her fırsatta bildirmektedir. Öğretmen kökenli olmanın verdiği ruhla sonsuz sabır sahibi, sanatçı olmanın verdiği gönülle fazla duygusal olan Kubilay Dökmetaş, TRT Ankara Radyosu THM Ses Sanatçısı olarak görev yapmaktadır.

Kubilay Dökmetaş Zaralı Halil Söyler'e ve Zara yöresine ait birçok ezgi, türkü ve uzun havayı TRT repertuarına kazandırmıştır.

Cumhuriyet döneminde Zara yöresine ait ses sanatçılarının çıkarmış oldukları tüm plak ve kasetler arşivinde mevcuttur. Zara yöresinin folklorik özellikleri hakkında birçok derleme ve araştırmalarda bulunup, Zara halk oyunları, halk türküleri ve Zaralı Halil Söyler CD'li kitabının çalışmasını yapmaktadır.

Kubilay Dökmetaş; 1990 - 1991 yılları arası TRT Erzurum Radyosu'nda 
Geçmişten Günümüze Türk Halk Müziği adı altında bir yıl gibi süren bir belgesel hazırlayıp eski sanatçıların yaşam hikâyelerini, orijinal taş plaklardan eski sanatçıların seslerini, yapıtları ve sanatçı kimliklerini içeren programın yapımcılığını üstlenmiştir.


1995 yılında Folklor ve Türkülerimiz, 2005 - 2006 yılları arası da Gramofondan Mikrofona gibi radyo programlarının yapımcılığını ve sunuculuğunu gerçekleştirdi.

TRT ekranlarında yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendiği Türk Halk Müziği alanındaki yaptığı programlar: 
1997 Dost Dost Diye, 1999 Allı Turnam, 2000 Bu Toprağın Sesi, 2002 Yörelerimiz ve Türkülerimiz olmak üzere ayrıca; 2010 yılında Türk Halk Müziği Sanatçıları'ndan Aysun Gültekin, Cengiz Özkan ve Kubilay Dökmetaş'ın birlikte sundukları Memleket Havaları müzik programı TRT Müzik ekranlarında canlı yayınlanmıştır.

TRT ekranlarında yapımında emeğinin geçtiği belgeseller:
Muzaffer Sarısözen BelgeseliCelal Güzelses BelgeseliHacer Buluş Belgeseli, Malatyalı Fahri Belgeseli, Hasan Sözeri Belgeseli

TRT Türk Halk Müziği repertuarındaki beste veya derlemeleri: 
Bunca kahrı bunca derdiBu dere derin dere (oy ez hanım ez hanım)Seher vakti kalkan kervanSabah oldu şevkin batmaz

Folklorik, araştırma, biyografik ve müzikle ilgili kitaplardan oluşan özel bir kütüphanesi olup, sanat, müzik ve folklor alanında; belge, doküman, fotoğraf ve plak arşivine sahiptir.

Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'nün Sanat Kurulları'nda görev aldı.

Telif haklarını korumakla yükümlü Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği MESAM’da ve Fikrî Haklar Mahkemesi’nde Daimi Bilirkişiliğini sürdürmekte olup, TRT Müzik Dairesi THM Repertuar Kurulu ve İcra Denetleme Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.


Almanya başta olmak üzere İsviçre, Belçika, Fransa, Danimarka, Hollanda, Avusturya, Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Kıbrıs'da konserler verdi.

Kubilay Dökmetaş evli olup, bir kız, bir erkek çocuğu babasıdır.

 

 

Kubilay Dökmetaş Kitapları Albümleri Bibliyografyası Hakkında Yayımlananlar Söyleşiler

P

 
 
Kitapları 


■Notalarıyla Türkülerimiz ve Hikâyeleri
Salih Turhan - Kubilay Dökmetaş - Levent Çelik
ISBN: 975-954-397-4
Cem Ofset Ankara 1996 364 sayfa

■Notalarıyla Uzun Havalarımız
Mustafa Özgül - Salih Turhan - Kubilay Dökmetaş
ISBN: 975-954-396-6
Cem Ofset Ankara 1996 556 sayfa

■Diyarbakır Musiki Folkloru
Şevket Beysanoğlu - Salih Turhan - Kubilay Dökmetaş
ISBN: 975-948-470-6
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Yayınları
Ankara 1996 205 sayfa

■Şanlıurfa Halk Müziği
Abuzer Akbıyık - Salih Turhan - Sabri Kürkçüoğlu - 
Osman Güzelgöz - Kubilay Dökmetaş
ISBN: 975-585-107-0
Şanlıurfa Valiliği Kültür Yayınları
Cem Veb Ofset Ankara Ekim 1999 664 sayfa

■Sivas Türküleri ve Oyun Havaları sözlü kırık havalar
Hazırlayanlar: İhsan Öztürk - Salih Turhan - Kubilay Dökmetaş - Ahmet Turan Şan - Uğur Kaya
ISBN: 
Sivas Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yayınları
1. Cilt (A-F) Eylül 2017

-Sivas Türküleri ve Oyun Havaları sözlü kırık havalar
Hazırlayanlar: İhsan Öztürk - Salih Turhan - Kubilay Dökmetaş - Ahmet Turan Şan - Uğur Kaya
ISBN: 
Sivas Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yayınları
2. Cilt (G-Z) Eylül 2017

-Sivas Türküleri ve Oyun Havaları uzun havalar - oyun havaları
Hazırlayanlar: İhsan Öztürk - Salih Turhan - Kubilay Dökmetaş - Ahmet Turan Şan - Uğur Kaya
ISBN: 
Sivas Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yayınları
3. Cilt Eylül 2017
 
 
 
 
Albümleri/CD'leri 


-Asker Türküleri
Erdal Erzincan, Cengiz Özkan, Engin Arslan, Ayşegül, Ulaş Özdemir, İsmail Hakkı Demircioğlu, Kubilay Dökmetaş, Tolga Sağ, Gülay, Yılmaz Çelik, Nida Ateş, Gülseren Tatlıpınar, Mehmet Çalmaşır
-Karlı Dağlar Karanlığın Bastı mı?.. | Kubilay Dökmetaş
Kalan Müzik 2003   
 
 
Kasetleri 


-Asker Türküleri
Erdal Erzincan, Cengiz Özkan, Engin Arslan, Ayşegül, Ulaş Özdemir, İsmail Hakkı Demircioğlu, Kubilay Dökmetaş, Tolga Sağ, Gülay, Yılmaz Çelik, Nida Ateş, Güls
 
 
 
 
Toplam Ziyaret: 2.684.014