Yükleniyor...
Damla Yüksek :ressam: :::::Hafik:::::
Damla Yüksek :ressam: :::::Hafik:::::
 

ressam

Damla Yüksek

 

 

 

yakup kadri bozalioğlu  |  araştırma

 

 

Damla Yüksek; 10.06.1995 Sivas ili Hafik ilçesine bağlı Tozanlı Vadisi Otmanalan köyü doğumlu.

2013'de Sivas Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Lisesi'ni bitirdi. 2015 yılı Cumhuriyet Üniversitesi Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü mezunu olan Damla Yüksek 2016 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü'nü kazanmış, kayıt yaptırmışsa da gitmeyip kaydını daha sonra Kırıkkale Üniversitesi Mimarlık Bölümü'ne aldırmıştır. Üniversitenin 3. sınıfında okumaktadır.

Ressam Damla Yüksek'in 21 Nisan 2018 yılında Sivas'da Atatürk Kültür Merkezi Güzel Sanatlar Galerisi'nde açtığı Temas adlı ilk kişisel resim sergisinde sergilediği ve bir sanatseverin beğenerek satın aldığı, Dolunay adını taşıyan tablonun görsel hali sergiden bir yıl sonrası Nisan 2019 tarihinde İkinci Adam Yayınları'ndan çıkan Seyran Yüksek'in yayımladığı İzi Var Hâlâ kitabının kapağına taşındı.

Böylelikle; 21 Mayıs 2019 tarihinde FOX TV'de Perşembe gününün sabahı canlı yayınlanan İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında; program yapımcısı İsmail Küçükkaya tarafından; kardeşi, Yazar 
Seyran Yüksek'in yazdığı, Ressam Damla Yüksek'in de resimlediği Hayata Dair Birkaç Satır kitabının tanıtımı yapıldı.

 

 

Geliri Sivas Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağışlanacak olan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde şiddetin her türlüsüne karşı olduğunu göstermek amacı ile Damla Yüksek ve Caner Kemahlıoğlu tarafından hazırlanan resim sergisi 25 - 26 Kasım 2019 tarihinde Pazartesi ve Salı günleri Sivas Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesi'nde açıldı.

 

 

Damla Yüksek; Trakya Ressamlar Derneği üyesidir.

 

 

Damla Yüksek Sergileri

 
 
  Resimleri 

 

 

2011 yılında Damla Yüksek, Ayşe Turhan ve Yıldız Karataş tarafından yapılan 8 milyon noktadan oluşan bir çalışmadır. Dünyada bir benzeri bulunmamakla birlikte imkanların kısıtlı olmasından dolayı Guinness Dünya Rekorları Kitabı’na başvuru yapılamamıştır. Mevcut rekor 2 milyon noktalı çalışmadır.

    
 
   

 

 

'Kadına, çocuğa, hayvana yönelik yapılan şiddetin gün geçtikçe artması bizi oldukça üzmektedir. Cinayetlerin artması ve bunu bizlere alıştırmaya çalışan zihniyetin çoğalması bizi yıldırmamalı. O zihniyete karşı yapacağımız en güzel duruş bunu yaymak, sağlam durmak, geleceğimizin mirası çocuklar ve onları yetiştiren değerli kadınlarımızın yanında olmaktır. Bu sosyal sorumluluk projesi kapsamında sergi düzenleyen sevgili kardeşim Damla Yüksek ve yine değerli bir çok ressamın yer aldığı sergiye değerli dostlarımızı bekleriz. Geliri çocuk esirgeme kurumuna bağışlanacak olan projede sizleri de aramızda görmek isteriz. Ne kadar çok destek verirsek o kadar çok çocuğa bir nebze gelecek sağlamış olacağız.' Seyran Yüksek

 

   

 

 

Toplam Ziyaret: 3.567.990