Yükleniyor...
Zemçi Çetinkaya ::şair - yazar:: :::::Gürün:::::
Zemçi Çetinkaya ::şair - yazar:: :::::Gürün:::::
 

şair - yazar

Zemçi Çetinkaya

(gürün - sivas)

(1960 - 30 Mayıs 2004)

 

 

 

 

 

Sivas'ın önemli bir değeri olan

Zemçi Çetinkaya'yı 

vefatının 19. yıldönümünde

saygıyla, sevgiyle ve rahmetle anıyoruz...

 

 

 

farkındayım elbet bilmez değilim
mürtefi yerlerde duman oluyor
bunu söylemeye varmıyor dilim
ehl-i dilin hali yaman oluyor 
zemçi çetinkaya

 


 

 

 

 

Cumhuriyetin 

 

ilk yüzyılı (1923 - 2023şairlerinden

Zemçi Çetinkaya1960 Sivas'ın Gürün ilçesine bağlı Koyunlu eski adıyla Gelloş köyü doğumlu.

 

 

Cefadarî mahlasıyla bilinen Gürünlü Halk Şairi Mehmet Çetinkaya'nın torunu olan Zemçi Çetinkaya; ilkokulu köyünde, ortaokulu Gürün'de okudu. Öğrencisi olduğu lisenin ilk yılllarında kısa bir süreliğine de olsa okumaya gittiği Kahramanmaraş'da, lise ikinci sınıfına da Adana'da devam etti. O yıllarda ilçesi Gürün'e geri dönerek liseyi Gürün Lisesi'nde tamamladı.

 

 

1982 yılı Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Askerlik sonrası mezun olduğu fakültenin Türk Dili Okutmanı olarak çalışmaya başladı.

 

 

Zemçi Çetinkaya; şair, yazar, çevirmen ve milletvekili Halil Nihat Boztepe üzerine master yaptı. Şiirleri; Varide, İlim ve Sanat, İktibas, Çerağ, Jurnal, Aşiyan, İktibas ve Okuntu dergilerinde yayımlandı.

 

 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde beynindeki tümöre yenik düşerek 30 Mayıs 2004 tarihinde Pazar günü geçirdiği beyin kanaması sonucu 44 yaşında vefat eden Zemçi Çetinkaya'nın cenazesi Konya'da Musalla Mezarlığı'na defnedildi.

 

 

Şair - Yazar Zemçi Çetinkaya'nın vefatının 6 yıl sonrasında, 2010 - 2013 tarihleri arası 4 yıl adına düzenlenen Zemçi Çetinkaya Şiir Ödülü ülke genelinde 40 yaş altı şairlere ve en başarılı kitaba verildi.

 

 

Şair - Yazar Vural Kaya'nın organizatörlüğünü yürüttüğü Zemçi Çetinkaya Şiir Ödülü'nün ilki 2010 yılında Yavuz Altınışık'ın Makyaj Hatası adlı şiir kitabına verilmiştir. 2011 yılında Cafer Keklikçi'nin Tahammül Şeridi, 2012 yılında Mustafa Köneçoğlu'nun Söz Hakkı, 2013 yılında da Kemik Yasası isimli eseriyle Emre Öztürk almıştır.

 

 

 
 
 
Zemçi Çetinkaya kitapları 

 
şiir
Çelişkinin Türküsü
Esra Yayınları
1995 55 sayfa
 
 
Sonsuz Aydınlık Gazeli
Beyan Yayınları
İstanbul Ekim 2004 128 sayfa
 
 
 
 
biyografi
Halil Nihat Boztepe hayatı, şahsiyeti ve eserlerinden seçmeler
Esra Yayınları
Ekim 1997 190 sayfa

 

Toplam Ziyaret: 2.845.856