Yükleniyor...
Ahat Uruk :Türk sanat müziği sanatçısı: :::::Sivas:::::
Ahat Uruk :Türk sanat müziği sanatçısı: :::::Sivas:::::
 

Türk sanat müziği sanatçısı

Ahat Uruk

(18 Mart 1963 - 15 Eylül 2007)

 

 

 

Sivas'ın önemli bir değeri olan

Ahat Uruk'u vefatının 15. yıldönümünde

saygıyla, sevgiyle ve özlemle anıyoruz...

 

 

 

 

'dualardan yorgun dilim, seni arayan bitkin gözlerim, acımı dindirmeyen kelimelerim, teskeresinin geleceği günleri sayan erler gibi yokluğunun günlerini sayan ben. 
hepsi sensin canım kardeşim hepsi sen,
acının tarifi yok ki nasıl anlatsam tek söyleyebildiğim seni çok özlediğim,
rahat uyu bir tanem dualarımla her an yanındayım.' çarşamba 2 aralık 2009 ablası nihal uruk
 
 
'bu bayramda da yine dostlarınla,
akrabalarınla oturduğun yerlerde oturup baktığın aynalarda seni görerek hasretini içimizde duyup sanki kapıdan girecekmişsin gibi seni bekledik. sana söyleyecek o kadar çok
sözüm var ki ama hepsi içime susup kalıyor. canım kardeşim seni çok özlüyor, özlüyor, özlüyorum.' 
çarşamba, 2 Aralık 2009 nevzat uruk
 
 
'Sivas Lisesi'nden öğrencimiz olan Ahat Uruk, sorumlu öğretmeni bulunduğumuz okulun Türk müziği korosuna Ömer Dilek Talı tarafından seçilmişti. Kendisini İzmir TRT sanatçısı olarak gururla dinledik.
Ruhu şad, mekânı cennet olsun.
salı, 14 eylül 2021 ahmet necip günaydın

 

 

 

 

 

 

yakup kadri bozalioğlu  |  araştırma

siVas 2023 vizyonu

 

 

Ahat Uruk; 18.03.1963 Sivas doğumlu. İlk, orta ve liseyi Sivas'da okudu. 1986 yılı İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvar mezunu.


Ahat Uruk; sanatkâr - icracı ve bestekâr Alaeddin Yavaşca olmak üzere Türk mûsikisi ses sanatçısı Bekir Sıdkı Sezgin, kanun sanatçısı - bestekâr Necdet Varol, kanun sanatçısı Erol Deran yine Türk sanat müziği sanatçısı - koro şefi İnci Çayırlı ve besteci - müzikolog Yalçın Tura gibi ûstadlardan müzik eğitimi almıştır.


1982 yılından itibaren TRT İstanbul Radyosu'nda Erkekler Topluluğu, Klasik Koro ve Tasavvuf Topluluğu'nda görevler almıştır. Konservatuvar yıllarında Kültür Bakanlığı görevleri ve Türk haftaları dolayısıyla Amerika, İngiltere, İtalya, Fransa, İspanya, Kuveyt, Dubai, Abudabi, Katar gibi çeşitli ülkelerde konser ve gösterilere katılmıştır.


Ahat Uruk; 1987 yılında TRT'nin açtığı sınavla İzmir Radyosu'na girmiş, TRT İzmir Radyosu Türk Sanat Müziği Sanatçısı olarak kurumun düzenlemiş olduğu birçok konser ve programlarda görev almıştır.


Bağırsak Kanseri nedeniyle 15 Eylül 2007 tarihinde Cumartesi günü İzmir'de 44 yaşında vefat eden Ahat Uruk'un cenazesi birgün sonrası 16 Eylül Pazar günü Sivas'da öğle namazına müteakip Ulu Camii'de kılınan cenaze namazının ardından vasiyeti üzerine aile kabristanına defnedilmiştir.

 

TRT tarafından radyo kayıtlarından oluşan bir CD'si yayınlanmıştır. 

 

Keman Taksimi Keman: Kemal Caba 2 - Muslatından Gayrı El Çektim Yeter Ey Bi-Vefa 3 - Bir Dame Düşürdü ki Beni Baht-ı Siyahım 4 - Karlı DAğı Aştım Geldim 5 Ud Taksimi Ud: Bayram Çoşkuner 6 - Etti O Güzel Ahde Vefa Müjdeler Olsun 7 - Suy-i Kağıthanide Mecnin Misal 8 - Kemençe Taksimi Kemençe: Serap Efil  9 - Vücud İkliminin Sultanı Sensin 10 Kanun Taksimi Kanun: Funda Süyür 11 - Ey Bu Bahçelerde Esen Eski Şarkılar Nerdesiniz 12  - Şalkıması Sana Doğru Yolların 13  - Kulağımdan Gitmiyor Ninni Sesin 14 - Yar Peşinden Koşa Koşa Yoruldum 15 - Elveda Gençliğim Elveda Ey Hatıralar 16 -  Ömrümüzün Baharı Birlikte Geçsin

 

 

■ AHAT URUK müzik albümü

 Ahat Uruk   Müzik Albümü   Onları Anıyoruz... 

 

 

 Albümleri / CD'leri

 
-Ahad Uruk
Solo Albümleri Serisi
TRT arşiv serisi 34 / Türk Sanat Müziği
Türkiye Radyo - Televizyon Kurumu Müzik Dairesi Başkanlığı
Ulus Müzik istanbul
 
 

 

Toplam Ziyaret: 2.848.989