Yükleniyor...
Aslı Gökyokuş :rock müzik sanatçısı, söz yazarı - besteci: :::::Zara:::::
Aslı Gökyokuş :rock müzik sanatçısı, söz yazarı - besteci: :::::Zara:::::
 

söz yazarı - besteci

rock müzik sanatçısı

Aslı Gökyokuş

.

 

yakup kadri bozalioğlu  |  araştırma

 Aslı Gökyokuş; 26.10.1977 İstanbul doğumlu. Aslen Sivas'ın Zara'dan Gökkuşlar sülalesinden Maltepe Üniversitesi'nde akademisyen Metin Gökyokuş'un kızıdır.

 

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. Müziğe, İstanbul'un Kartal'da Özel Ortadoğu Lisesi'nde okurken kurduğu Phoenix adlı grubuyla başladı. Orta ve lise yıllarındayken grubuyla okul aktivitelerine ve konserlerine katıldı. Lise bitimi sonrasında müzik grubu birkaç eleman değişikliğiyle Mary Jane adını aldı. Aslı Gökyokuş ve arkadaşları, önce Gitar Bar'da daha sonra da 3 yıl boyunca Kemancı'da sahne aldılar. Bu süre zarfında Mary Jane müzik grubuyla çeşitli organizasyonlarda da yer aldı. Bir buçuk yıl boyunca rock müzik sanatçısı ve söz yazarı Teoman'ın vokalistliğini yaptı.

 

1999 yılında Kargo müzik grubunun klavyecisi Serkan Çeliköz ve gitaristi Selim Öztürk ile albüm çalışmaları yaptı. 2000 yılında Neresindeyim adını taşıyan ilk albümünü çıkarttı. Albümünde yer alan Ölüm Kapımı Çalmasa daKeşf-i Alem ve Sessizce adlı şarkılarına klip çekildi.

 

2004 yılının Ocak ayında Su Gibi adlı ikinci albümünü çıkaran Aslı Gökyokuş, Kargo müzik grubunun klavyecisi Serkan Çeliköz ve bas gitarist Ozan Öner'le birlikte bu albümün prodüktörlüğünü de üstlendi. Sözlerin hepsi ilk albümde olduğu gibi yine Aslı Gökyokuş'a ait.

 

Su Gibi albümünün ardından orijinali Hümeyra'ya ait olan Kördüğüm ile söz ve müziği Aslı Gökyokuş'a ait olan Tüm Şehir Ağladı'ya klip çekildi. 2000 yılında çıkardığı albümden sonra birçok festival, turne ve konserlerde yer alırken, aynı zamanda 2004 yılında Sound Wave turnesinde de yer aldığı Coca Cola'nın Hayatın Tadı ve 2005 yılında Dimes Extra reklam müziklerini seslendirdi. 

 

Kendi albümlerinin dışında Haluk Levent'in 'Arkadaş' ve Kargo'nun 'Sen Bir Meleksin' adlı albümlerinde de yer aldı. Müzisyen Tanju Eren'in 2006 yılında çıkardığı içinde TeomanHarun TekinNevKoray Candemir gibi müzisyenlerin de olduğu 40 adlı albümde de, Tanju Eren'in Hoşgeldin adlı şarkısını seslendirdi.

 

2005 Ekim ayında Sony Müzik Bmg'den ayrılan , 2006'nın Mart ayında ise NR1 Müzik ile anlaştı. Bir yıl sonrası 2007'nin Mart ayında Söylediğim Şarkılarda Saklı adlı 3. albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. Bu albümde yine Manga Grubu'ndan Serkan Çeliköz'le çalıştı. Albümün çıkış şarkısı ise Dans Etmeye İhtiyacım Var.

 

Ardından sırasıyla Yardımcı Olmuyor ve Gitmiş Gibisi adlı şarkılarına klip çekildi. Aslı Gökyokuş bu albümle Rock'n'Coke, Koçfest gibi birçok festival ve konsere katılırken, İstanbul FM, Marmara Üniversitesi ve Blue Jean dergisi tarafından En İyi Kadın Rock Sanatçısı ödülüne layık görüldü.

 

Nisan 2010'da Büyüdük adlı 3 şarkıdan oluşan bir maxi single hazırlayan Aslı, bu albümle birlikte adının yanında soyadı olan Gökyokuş'u da kullanmaya karar verdi. Müzisyen Haluk Kurosman ve Besteci Yağmur Sarıgül'ün düzenlemelerini yaptığı çalışmanın fotoğrafları Mehmet Turgut tarafından çekildi. İlk video klip çalışması ise Devrin Usta tarafından çekilen Kırıp Döktüklerim'dir.

 

Aslı Gökyokuş; evli olup Yaz adını verdiği bir kız çocuğu annesidir.

 

Aslı Gökyokuş Albümleri

 

 

 

-Neresindeyim

Sony Müzik 2000

 

-Su Gibi

Sony Müzik 2004

 

-Söylediğim Şarkılarda Saklı

NR1 Müzik 2007

 

-Büyüdük

2010

 

-Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar

2012

 

-Üç Cemre

2015

 

-Diskografi

2015

 

-Dünya

23 Kasım 2018

 

 

Toplam Ziyaret: 2.848.953