Yükleniyor...
Azmi Çekem :Türk halk müziği ses sanatçısı: :::::Zara:::::
Azmi Çekem :Türk halk müziği ses sanatçısı: :::::Zara:::::
 

Türk halk müziği ses sanatçısı

Azmi Çekem

(16 Nisan 1940 - 21 Ekim 2015)

 

 

 

Sivas'ın önemli bir değeri olan 

Azmi Çekem'i vefatının 7. yıldönümünde

saygıyla, sevgiyle ve özlemle anıyoruz...

 

 
 
vefatından 71 gün önce azmi çekem için yazılan;
"Adamın hasıdır Azmi abi. Saygı duyduğu değerleri, büyükleri her fırsatta anarak gönül dostlarıyla her daim hoş sohbet eder. Zara türkülerini o işletmeciliğini yaptığı Tödürge Gölü nde o tok sesinden dinlemek isterseniz, Türkiye'nin en temiz gölü olan Zara Tödürge Gölü'ne yolunuzu uğratıp hem bir balık yiyip hem de
Azmi abinin o güzel sesinden Zaralı Halil'in türkülerini dinleyebilirsiniz." 
Zara, 12.08.2015 /
yakup kadri bozalioğlu

vefatından 1 gün sonra azmi çekem için yazılan;
"Adamın hasıydı Azmi abi. Saygı duyduğu değerleri, büyükleri her fırsatta anarak gönül dostlarıyla her daim hoş sohbet ederdi. Zara türkülerini o işletmeciliğini yaptığı Tödürge Gölü nde o tok sesinden dinlemek isteyenler, Türkiye'nin en temiz gölü olan Zara Tödürge Gölü'ne yolunu uğratıp hem bir balık yer hem de
Azmi abinin o güzel sesinden Zaralı Halil'in türkülerini dinlerlerdi." 
İstanbul, 22.10.2015 / 
yakup kadri bozalioğlu
 
 
 
 
"Her Zaralının, hele de bizim kuşaktan olan herkesin,
Azmi Çekem'le ilgisi bir anısı vardır.
Tödürge gölüne yolu düşen herkes, az ya da çok, ekmeğini yemiş, suyunu içmiştir.
Elbette benimde var.
O güzel sesi, gülen yüzü, büyüğe saygısı, küçüğe sevgisi hatıralar olarak gözümüzde, kulağımızda ve yüreğimizde.
Zaralı Halil'i, eserlerini icra eden, yaşatan en güzel seslerden biriydi.
Ölümünü duyunca, içimde bir dal, "çıt" etti, en ince yerinden kırıldı.
Şen yaşadı, insan gibi yaşadı, insanlar için yaşadı.
Bazıları için, 'ölüm yok' derler, Azmi Çekem de onlardan biriydi.
Işıklar içinde yatsın!" 2017 mirza arabacı

 
 
"Ne kadar güzel bir şeydir insanı bıraktığı anılar ile anmak. Saygısı sevgisi, sevdaları ve de gül yüzü ile anımsamak." 2017 salih turhan

 

 

 

 

yakup kadri bozalioğlu  |  araştırma

 

 


Azmi Çekem16.04.1940 Sivas/Zara doğumlu.

 

21 Ekim 2015 tarihinde Çarşamba günü 75 yaşında vefat eden Azmi Çekem 22 Ekim Perşembe günü Zara Merkez Camii'nde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Zara Merkez Mezarlığı'nda toprağa verildi.

 

 

■ Sunuculuğunu Atilla İçli'nin yaptığı, TRT Ankara Televizyonu yapımcılarından Mustafa Şemin yönetmenliğinde 5 Temmuz 1995 tarihinde Pazar günü Zara Tödürge Gölü'nde çekimi yapılan Yörelerimiz Türkülerimiz programın da Azmi Çekem seslendirdiği yöre türküleriyle yer aldı.

 

■ TRT Erzurum Radyosu program yapımcılarından İsmail Bingöl'ün, yapım yardımcılığını Erdal Karabacak'ın, teknik ekip olarakta Murat Sancı ve Emre Fidan'ın yaptığı Türkiye geneline yayınlanan; TRT Radyo-4 Anadolu Kuşağı içerisinde canlı olarak yayınlanan Bizim Eller programına mahalli sanatçı Azmi Çekem katılarak Zara yöresi türkülerini seslendirdi. Program 2009 tarihinde 9 Kasım Pazartesi günü Zara Tödürge Gölü'nden gerçekleşti.

 

■ Sivas Valiliği öncülüğünde Zara Kaymakamlığı ile Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün katkılarıyla 15 Ocak 2014 tarihinde Çarşamba günü Sivas Atatürk Kültür Merkezi'nde Halil Söyler'in vefatının 50. yıldönümünde adına düzenlenen Zaralı Halil Söyler'i Anma Programı'nda mahalli sanatçı Azmi Çekem, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu sanatçısı olan kızı Serhan Çekem ile beraber sahne aldı.

 

■ 22 Ocak 2014 tarihinde Çarşamba günü Kanal 58 Sivas Televizyonu'ndan canlı olarak yayımlanan Ahmet Ayık ile Faslı Muhabbet müzik programı içinde yer alan Zaralı Halil Söyler'i Anma Programı'nda Azmi Çekem yöre türkülerini seslendirdi.

 

 

 Azmi Çekem      Onları Anıyoruz... 

 

 

Toplam Ziyaret: 2.848.736