Yükleniyor...
Yavuz Emin Kuruçaylı :Türk halk müziği ses sanatçısı: :::::Zara:::::
Yavuz Emin Kuruçaylı :Türk halk müziği ses sanatçısı: :::::Zara:::::
 

Türk halk müziği ses sanatçısı

Yavuz Emin 

Kuruçaylı

 

 

 

 

 

yakup kadri bozalioğlu  |  araştırma

 

 

 


Yavuz Emin Kuruçaylı; 10.09.1995 Sivas/Zara doğumlu.

 


Türkü okuma, saz ve bağlama çalma tutkusu ilkokul yıllarında başladı.2005 yılında Sivas Belediyesi Konservatuarı Bölüm Başkanı Ahmet Dökmetaş'tan bağlama ve repertuar dersleri aldı.

 

 

26 Mayıs 2006 tarihinde Zara Belediye Düğün Salonu'nda düzenlenen Zara Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'nce hazırlanan Giyim Kursu Yıl Sonu Defilesi'nde Yavuz Emin Kuruçaylı ilk kez sahne aldı.

 

 

2006 yılında 11 yaşındayken Zara Ses Yarışması'na katılıp ilk beşe girdi. O yıllarda okulun korosunda yer alıp, hem bağlama çalıyor hem de söylüyordu. O'nun deyimiyle; bağlama çalmak ve türkü söylemek kendini ifade edebilmekti.

 

 

2 ve 9 Aralık 2006 tarihlerinde Farket Çok Amaçlı Düğün Salonu'nda Zara Sivil Toplum Örgütleri Kış Etkinlikleri kapsamında Türk Halk Müziği Zara Ses Yarışması yapılmış, 16 Aralık 2006 tarihindeki final gecesiyle de Yavuz Emin Kuruçaylı Zara Ses Yarışması Jürisi'nce Türk Halk Müziği Zara Ses Yarışması 4. sü seçilmiştir.

 

 

2010 yılı lise dönemimde Ahmet Ayık'ın başkanlığını yaptığı Sivas Fasıl Heyeti Aşıklar ve Halkoyunları Derneği'ne üye oldu. O süreçte mahalli sanatçılarla, âşıklarla ve ozanlarla kendini geliştirme fırsatı buldu.
 

 

2013 yılı Sivas Selçuk Anadolu Lisesi mezunu. Mezun olduğunun aynı yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü'nü kazandı.


 

TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Aysun Gültekin'den repertuar, Erdal Erzincan ve Arif Sağ'dan usta çırak ilişkisiyle bağlama, Mehmet Erenler'den de bağlama ve repertuar dersleri aldı.

 

 

TRT İstanbul Radyosu Gençlik Korosu THM Ses Sanatçısı olup, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvar Ses Eğitimi Bölümü'nden mezun oldu.


 

Repertuar, üslup, tavır ve yorum dersleri üzerine eğitim aldığı; konservatuvarın Ses Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erol Parlak ve Cumhuriyet tarihinin ilk halk müziği profesörü olan Prof. Dr. Can Etili Ses Eğitimi Bölümüne, yine Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı Zara'da Ustalık Sınıfı derslerine girdi.

 

 

2013 yılından itibaren TRT İstanbul Radyosu THM Gençlik Korosu'nda Ses Sanatçısı olarak yer aldı, misafir sanatçı olarak TRT İstanbul Radyosu Yurttan Sesler Korosu'nda bulundu. TRT Müzik, TRT Çocuk Televizyon ve TRT Türkü Radyo kanallarında canlı yayın programlarına katıldı.

 

 

İstanbul, Ankara, Çanakkale, Sivas ve Zara'da düzenlenen konserlerde, şenliklerde, festivallerde, düğünlerde, anma gecelerinde sahne aldı.

 

 

Toplam Ziyaret: 3.709.754