Yükleniyor...
Zeki Keskin :sinema sanatçısı: :::::Sivas:::::
Zeki Keskin :sinema sanatçısı: :::::Sivas:::::
 

sinema sanatçısı

Zeki Keskin

(1945 - 3 Şubat 2018)

(sivas)

 

 

 

Bir dönem Yeşilçam'ın tanınmış sanatçılarıyla kamera karşısına geçen

90 santimetre boyundaki  

Bitirim Zeki lakaplı Zeki Keskin'i; 

vefatının 6. yıldönümünde

saygıyla, sevgiyle ve özlemle anıyoruz...

 

 

 

 

yakup kadri bozalioğlu  |  araştırma


 

Asıl adı Zeki Keskin olan ve bilinen adıyla Bitirim Zeki; Sivas'ın Aylı köyü doğumlu.

 

 

Doğuştan boy kısalığı bulunan Zeki Keskin ilk olarak 16 yaşındayken Ankara Devlet Tiyatrosu'nda seyircinin karşısına çıkmış, sahneyle tanışma yılları 1961'de başlamıştı. Sonraki yıllar birçok yapımcının dikkatini çeken ve çok sayıda film teklifi almaya başlayan 'Bitirim Zeki' olarakta kısa sürede ün salan Zeki Keskin İstanbul'da bir dönem Yeşilçam'ın ünlü isimlerinden Yılmaz Güney, Nuri Sesigüzel, Ahmet Mekin ve Muhterem Nur ile kamera karşısına geçti. 'Fabrikanın Gülü, Karayılan, Kasımpaşalı Recep ve Ana Beni Eversene' adlı filmlerde rol aldı.

 

 

Fabrika'nın Gülü filminin 1964 yılında Zonguldak'ta yapılan galasından otobüsle dönüşte trafik kazası geçiren ve tekerlekli sandalyeye ve koltuk değneklere  bağlı kalan Bitirim Zeki birbuçuk yıl gibi süren tedavisinin ardından 6 aylık Yeşilçam macerasını böylelikle sonlandırmak zorunda kaldı. Sanat yaşamını bu geçirdiği kazayla noktalayan Zeki Keskin 1966 yılında ata toprağına, Sivas'a dönüş yaparak dönemin Sivas Belediye Başkanı Rahmi Günay tarafından verilen büfede yaşamını sürdürdü.

 

 

90 santimetre boyundaki Bitirim Zeki lakaplı bir dönemin Yeşilçam oyuncusu Zeki Keskin, Sivas Belediyesi tarafından yarım asır öncesi Sirer Caddesi girişinde gösterilen yerde; birçok ihtiyacını karşıladığı, yatıp kalktığı ve mutfak olarakta kullandığı verilen büfede kalıyordu.

 

 

Sivas merkezinde Mahkeme Çarşısı adı ile bilinen cadde üzerindeki Subaşı Hanı, şimdiki adıyla Şıracı önündeki alanı ömrünün büyük bir bölümünü geçirdiği Bitirim Zeki'nin Yeri adını verdiği büfesinin, karşısındaki mini meydana Sivas Belediye Meclisi'nce alınan kararla Bitirim Zeki Meydanı adı verilmiş, vefatından 1 ay 19 gün önce 2017'nin 15 Aralığında dönemin Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın tarafından açılışı yapılmıştı.

 

 

3 Şubat 2018 tarihinde Cumartesi günü 73 yaşında vefat eden Zeki Keskin, vefatının aynı günü Sivas Merkez Ulu Camii'nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından doğduğu köy Aylı'da köy mezarlığında toprağa verildi.

 

 

Bitirim Zeki; vefatının 10 gün öncesi Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göğüs Cerrahisi Servisi'nde nefes darlığı ve yüksek tansiyon şikayetiyle tedavi altına alınmış, göğüs tüpü takılmıştı. O gün yoğun bakıma alınarak tüm tedavilere rağmen bir süre sonra bilinci kapanıp, solunum cihazına bağlanan Zeki Keskin'in ilerleyen saatlerde kalbi durmuştu.

 

 

 Zeki Keskin    Onları Anıyoruz... 

 

 

Bitirim Zeki'nin 1964 yılında çekilen Fabrikanın Gülü adlı filmde rol aldığı kareler.

 

Toplam Ziyaret: 3.453.970