Yükleniyor...
Osman Sönmez :vizyon 58 tv istanbul temsilcisi: :::::Zara:::::
Osman Sönmez :vizyon 58 tv istanbul temsilcisi: :::::Zara:::::
 

vizyon 58 tv istanbul temsilcisi

Osman Sönmez

Sivas Zara Haber dergisi

Halkla İlişkiler Sorumlusu

 

Yolumuz Gurbete Düştü /

GÜNDEM ÖZEL Program Yapımcısı

(zara - sivas)

 
 
 

   

 

 

yakup kadri bozalioğlu  |  araştırma

 

   

   Osman Sönmez ile

 

Osman Sönmez; 02.03.1967 Sivas/Zara (eski adıyla Devekse olan) Ekinli köyü doğumlu.

 

 

İlkokulu köyü Ekinli'de, ortaokulu İstanbul'da Okmeydanı Gürsel Mahallesi'nde, Gürsel Ortaokulu 1. sınıfınıda dışarıdan okudu.
 

 

Osman Sönmez'in 1983 yılında geldiği İstanbul'a ilk işi Kapalıçarşı'da avize imalatçısında çalışması oldu. 1 yıl İstanbul'da çalıştıktan sonra aile büyüklerinin gurbete giden evlatlarının hasretine dayanamaması nedeniyle onların rızasını almak için Zara'ya köyü Ekinli'ye geri dönen Osman Sönmez köylüsü Cafer Buğday ile köyün ortak çobanlığını yaptı. Anası ve babasının rızalarıyla 1 yıl sonrası tekrar ikinci kez İstanbul'a dönüş yaptı. 1985'te 2 yıl çorapçı yanında çalıştı. 1989 yılında da 2 yıl kadar çorap imalathanesinde hem çalıştı, hem de makine ustası oldu. Ayrıca bu ustalık sürecinde bir başka yerde yine çorapçı imalathanesinde ustalık yaparak 3 ayrı yerden kazanç sağlamış oldu. El memleketlerine gitmemesi ve evlatlarının yanlarında kalmasını çok isteyen anne ve babasına oğulları Osman Sönmez şartlar gereği ekmeğini aramaya gittiği İstanbul'dan bir müddet sonra kazandıklarını göndermeye başladı. Ailesinin hayır dualarıyla gönderdikleri evlatları iş bulmuş çalışıyordu. Gözleri arkada değildi. Tek üzüntüleri evlatları Osman'dan ayrı kalmaları, hasret kalmalarıydı. Ama ailesi şunu biliyordu çocuklarının bir kazancı bir işi olmalıydı. 'Köyde kalırsa çoban, İstanbul da kalırsa tüccar' olacağından emindiler. Nihayetinde ailesi yanılmamıştı. 16 yaşında çıktığı köyünden İstanbul gibi bir şehirde aradan geçen 30 yıl sonra evlatları Osman Sönmez Sivas Televizyonlarının İstanbul Temsilcisi olmuştu. Çobanlıktan Televizyon ekranlarına taşınan bir hikâyenin bilinmeyenlerine doğru... Osman Sönmez'in o yıllarda yolu gurbete düşmüştü. Bugün için kendisi gibi gurbet ellere düşenlere İstanbul gibi büyük bir şehirde mikrofon tutuyor, söyleşi yaptığı köyünden , kasabasından, şehrinden doğup büyüdüğü toprağından daha önemlisi kendisi gibi ailelerinden uzakta lokmalarını gurbette arayanların sesine ses oluyor, temsilciliğini yaptığı Sivas televizyonu ekranlarından yayımlıyordu.
 

 

Böylelikle Osman Sönmez hem çorapçıda çalıştı hem de çalıştığı çorap imalatçısına kendisinin olan makinesine iş aldı. Çorapçılığı bırakıp 1990'dan 1996'ya kadarki süreçte daha çok kazak satışı, bayramlarda da bayram şekeri satışı yaptı. Yine o tarihler arasında işportacılık yaptı.
 

 

Sonraki yıllar çorap imalatçısı yanında çalıştı. Uzun yıllar pazarlarda çorap ve iç çamaşır satışı yaptı. 1988 - 1996 yılları arası abisi Ahmet Sönmez ile beraber 6 yıl Fatih'de Sönmez İç Giyim üzerine mağaza açtı. 2 yılda tek başına Laleli'de iç giyim üzerine imalat yapan işyeri açtı. 2004 - 2008 tarihleri arası Kavacık'da Okay ÖztürkSami AlbayrakUğur Öztürk ve Osman Sönmez birlikte Start Medya Yapım Organizasyon Şirketi'ni kurarak belediyelerin ses ve sahne düzeneklerini sağlayan prodüksiyon hizmetleri verdiler. 2012 - 2015 yılları Kemerburgaz'da Kaya TaşErsin Kırlangıç ve Osman Sönmez beraberliğinde 1 yıl kadar rüzgâr enerji sektörüne girdi. 


 

2010 - 2013 yılları arası 3 yıl Türk Halk Müziği Sanatçısı Hüseyin Gündoğan beraberliğinde Eyüp'te Sıla Reklam Ajansı'nı kurarak köy derneklerinin tanıtımlarını yapmak için Meltem TV'de programlar yaptı.
 

 

Osman Sönmez İstanbul'da yayımlanan ve 1996 yılından Kasım 2018 tarihine kadar ki 22 yıllık süreçte 54 sayı çıkan Zara Haber dergisinin Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak görev yaptı. Derginin 6. sayısının yayınladığı tarih olan 1998'den bu tarafa yayımlanan 48 derginin künyesinde yer alan Osman Sönmez, Zara Haber dergisi'nin imtiyaz sahibi Süleyman Dönmez ile beraber İstanbul'un Avrupa Yakası'nda bulunan Kağıthane ilçesinin Talatpaşa mahallesinde yayın hayatına devam etmektedir.


 

İstanbul Sultangazi'de Uğur Mumcu Mahallesi'nde bulunan, köyü Ekinli'nin adını aldığı Zara Ekinli Spor Kulübü Derneği'nin yönetim kurulunda 20 yıldır yer almaktadır. Yine bir dönem İstanbul Sivaslılar Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin başkanlığını yapan Abdurrahman Yeşilyurt'un döneminde yönetim kurulunda yer aldı. Sonrasında derneğin 2 dönemdir başkanlığını yapmakta olan Hanifi Toptaş döneminde başkan yardımcılığı görevini yapmaktadır.
 

 

Sivas Zara Haber dergisi Halkla İlişkiler Sorumlusu Osman Sönmez; Zara Ekinli köyünden İşadamı Mahmut Üstündağ, Huzur Turizm'in Sahibi Turgut Özata, Zara Tuzlagözü köyünden Kağıthane Belediyesi Meclis Üyesi Metin Zor, Hafik Günyamaç köyünden Türk Halk Müziği Sanatçısı Hüseyin Gündoğan birlikteliğinde 2005 yılında İstanbul'da kurulan Dost Meclisi'nin kurucuları içinde yer aldı. 

Zaman zaman Sivaslıların buluşma merkezi konumunda olan Dost Meclisi, gönüllü üyelerince sosyal sorumluluk sahibi olan eş, dost ve yakınlarınca toplanılmakta, sosyal aktivitelere katılımları sağlanmaktadır. İhtiyaç sahiplerine yiyecek ve giyecek yardımı yapılmakta, öğrencilere burs verilmektedir.

 

 

Osman Sönmez; ege Tv İstanbul Temsilciliğini yaptı. 6 Temmuz 2020 tarihi itibariylede yine bir Sivas televizyonu olan Vizyon 58 Tv'nin İstanbul Temsilciliğini üstlendi.

 

 

Osman Sönmez evli olup, bir kız iki erkek çocuk babasıdır.

 

 

 

8 Ekim 2019 tarihinde Salı günü Kanal 58 televizyonda öğlen kuşağının canlı yayını  Gündem Özel programında Osman Sönmez moderatörlüğünde Tüm Sivil Toplum Kuruluşları Genel Başkanı Hasan Ekşi, 34 Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve İmtiyaz Sahibi Bekir Hallaç ve Savaş Muhabiri Savaş Suluhan .......  üzerine sohbet yaptılar. Günün bitiminde gece haberleri sonrasında 9 Ekim 2019 tarihinde Çarşamba günü programın tekrarı yayımlandı.

 

 

Televizyon yapımcısı Osman Sönmez ve arkadaşlarından Hacı Ali Arslan, Halil Uyan ve Adem Yıldırım'ın organize ettiği ve 35 kişinin katılımıyla 2020'nin 24 Ocak tarihinde Cuma günü doğup büyüdükleri Zara'da kışın olmak, dost ve yakınlarını ziyaret edip, sohbet etmek amaçlı Gurbetten Zara'ya Sılai Rahim Yolculuğu programı düzenlediler.

 

 

Osman Sönmez Televizyon Programları

 
 
Toplam Ziyaret: 3.260.701