Yükleniyor...
Kubilay Dökmetaş :::::Zara:::::
Kubilay Dökmetaş :::::Zara:::::
Kubilay Dökmetaş 

 

Eğitimci, Araştırmacı - Derlemeci
TRT Ankara Radyosu THM Ses Sanatçısı
TRT Genel Müdürü Sanat Danışmanı
TRT Genel Müdürlüğü Müzik Dairesi Başkanlığı 
Türk Halk Müziği ve Halk Oyunları Merkez Müdürü

 

 

araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu03.07.1956 Sivas/Zara Sucak köyü doğumlu. İlköğretim ve Öğretmen Okulu tahsilini Sivas'ta yaptı.


8 yıl Anadolu’nun çeşitli yörelerinde öğretmenlik yaptı. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü mezunu. Öğrencilik yıllarında Sivas Belediyesi Konservatuarı İcra Heyetlerinde bulundu.

Çok zor şartlar altında; Sivas'ın Korudere Köyü'nden yaz kış yürüyerek gidip geldiği Sivas'ta Cumhuriyet Üniversitesi'nde Güzel Sanatlar Bölümü Halk Müziği Birim Başkanı sıfatı ile koro çalıştırıcılığı, derleme ve araştırma faaliyetlerinde bulundu.

Öğretmenlik yaptığı yıllarda Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şefik Dener ve Halkbilimi Araştırmacısı Kutlu Özen ile folklor derlemelerine çıktı.

TRT Erzurum Radyosu’nun 1984 yılında açmış olduğu Türk Halk Müziği dalında yetişmiş sanatçı sınavını kazandı. 22 Nisan 1985 tarihinde öğretmenlikten ayrılıp TRT Erzurum Radyosu’nda ses sanatçısı olarak göreve başladı. 1992 yılında da TRT Ankara Radyosu’na aynı görevle nakil oldu.

Türküler kadar güzel yüreği ile sanatından taviz vermemiş, sanat çizgisi her zaman popülizm merakı yerine, araştırmacı - derlemeci - yaratıcı anlayışta olmuştur. Bir konuşmasında; 'Türk Halk Müziği olmazsa yaşayamam, güvenmez güvenilmezsem dayanamam, Sivas olmazsa özlemi tanıyamam' diyerek, hayata bakışını özetlemiştir. Öncelikle, küçük yaşlarından itibaren dizinin dibinde halk türkülerini dinlediği anasına şükran borçludur.

Yöresel Türk Halk Müziği Araştırmacısı Rıfat Kaya, Sivas Belediyesi Konservatuarı THM Bölüm Başkanı Ahmet Dökmetaş ve Folklor Eğitimcisi Nejdet Yiğit'in desteklerini görmüştür. Başta babası Cemalettin Dökmetaş olmak üzere tüm ailesine, eşine özverilerinden dolayı teşekkür ettiğini her fırsatta bildirmektedir. Öğretmen kökenli olmanın verdiği ruhla sonsuz sabır sahibi, sanatçı olmanın verdiği gönülle fazla duygusal olan Kubilay Dökmetaş, TRT Ankara Radyosu THM Ses Sanatçısı olarak görev yapmaktadır.

Kubilay Dökmetaş Zaralı Halil Söyler'e ve Zara yöresine ait birçok ezgi, türkü ve uzun havayı TRT repertuarına kazandırmıştır.

Cumhuriyet döneminde Zara yöresine ait, ses sanatçılarının çıkarmış oldukları tüm plak ve kasetler arşivinde mevcuttur. Zara yöresinin folklorik özellikleri hakkında birçok derleme ve araştırmalarda bulunup, Zara Halk Oyunları, Halk Türküleri ve Zaralı Halil Söyler CD'li kitabının çalışmasını yapmaktadır.

Kubilay Dökmetaş; 1990 - 1991 yılları arası TRT Erzurum Radyosu'nda 
Geçmişten Günümüze Türk Halk Müziği adı altında bir yıl gibi süren bir belgesel hazırlayıp eski sanatçıların yaşam hikâyelerini, orijinal taş plaklardan eski sanatçıların seslerini, yapıtları ve sanatçı kimliklerini içeren programın yapımcılığını üstlenmiştir.


1995 yılında Folklor ve Türkülerimiz, 2005 - 2006 yılları arasıda Gramofondan Mikrofona gibi radyo programlarının yapımcılığını ve sunuculuğunu gerçekleştirdi.

TRT ekranlarında yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendiği Türk Halk Müziği alanındaki yaptığı programlar: 

1997 Dost Dost Diye, 1999 Allı Turnam, 2000 Bu Toprağın Sesi, 2002 Yörelerimiz ve Türkülerimiz olmak üzere ayrıca; 2010 yılında Türk Halk Müziği Sanatçıları'ndan Aysun Gültekin, Cengiz Özkan ve Kubilay Dökmetaş'ın birlikte sundukları Memleket Havaları müzik programı TRT Müzik ekranlarında canlı yayınlanmıştır.

TRT ekranlarında yapımında emeğinin geçtiği belgeseller:
Muzaffer Sarısözen BelgeseliCelal Güzelses BelgeseliHacer Buluş Belgeseli, Malatyalı Fahri Belgeseli, Hasan Sözeri Belgeseli

TRT Türk Halk Müziği repertuarındaki beste veya derlemeleri: 
Bunca kahrı bunca derdiBu dere derin dere (oy ez hanım ez hanım)Seher vakti kalkan kervanSabah oldu şevkin batmaz

Folklorik, araştırma, biyografik ve müzikle ilgili kitaplardan oluşan özel bir kütüphanesi olup, sanat, müzik ve folklor alanında; belge, doküman, fotoğraf ve plak arşivine sahiptir.

Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'nün Sanat Kurulları'nda görev aldı.

Telif haklarını korumakla yükümlü Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği MESAM’da ve Fikrî Haklar Mahkemesi’nde Daimi Bilirkişiliği’ni sürdürmekte olup, 
TRT Müzik Dairesi THM Repertuar Kurulu ve İcra Denetleme Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

Almanya başta olmak üzere İsviçre, Belçika, Fransa, Danimarka, Hollanda, Avusturya, Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Kıbrıs'da konserler verdi.

Evli ve iki çocuk babasıdır.        

   

    Kubilay Dökmetaş Albümleri Kitapları Bibliyografyası Hakkında Yayımlananlar

 

 
 
Albümleri / Kasetleri


-Asker Türküleri
Erdal Erzincan, Cengiz Özkan, Engin Arslan, Ayşegül, Ulaş Özdemir, İsmail Hakkı Demircioğlu, Kubilay Dökmetaş, Tolga Sağ, Gülay, Yılmaz Çelik, Nida Ateş, Gülseren Tatlıpınar, Mehmet Çalmaşır
-Karlı Dağlar Karanlığın Bastı mı?.. | Kubilay Dökmetaş
Kalan Müzik 2003   
 
 
CD'leri 


-Asker Türküleri
Erdal Erzincan, Cengiz Özkan, Engin Arslan, Ayşegül, Ulaş Özdemir, İsmail Hakkı Demircioğlu, Kubilay Dökmetaş, Tolga Sağ, Gülay, Yılmaz Çelik, Nida Ateş, Gülseren Tatlıpınar, Mehmet Çalmaşır
-Karlı Dağlar Karanlığın Bastı mı?.. | Kubilay Dökmetaş
Kalan Müzik 2003

 

Toplam Ziyaret: 936.178