Yükleniyor...
Mehmet İhsan İşözen :eğitimci, şair - yazar: :::::Zara:::::
Mehmet İhsan İşözen :eğitimci, şair - yazar: :::::Zara:::::
 

eğitimci, şair - yazar

Mehmet İhsan İşözen

Folklorik Anadolu Takıları Koleksiyoneri

 kızılırmak kıyısından gelen uzun havayı
ince halil'in türküleriyle efkârlanmayı,
feleğe küsüp nara atmayı
ben senden öğrendim kasabam, zara

mehmet ihsan İşözen

 

 

 

 

 

yakup kadri bozalioğlu  |  araştırma

 

 

İhsanî mahlasıyla bilinen Mehmet İhsan İşözen; 01.02.1952 Sivas/Zara doğumlu.

 

 

Baba tarafından Tüfekçi Hacı Usta'nın, anne tarafından da Bozaligilin Hacı Selman Çavuş'un torunu olan Mehmet İhsan İşözen; Faruk İşözen'in 4 çocuğundan en büyüğüdür.

 

 

Mehmet İhsan İşözen; Zara Lisesi'nin ilk mezunlarından. Sivas Eğitim Enstitüsü'nü bitirdi. Sivas'da Kılıçarslan İlkokulu'nda öğretmenlik yaptı, 1993 yılında öğretmenlikten istifa edip İstanbul'a taşındı. 

 

 

2 yıl özel iç mimarlık okudu. 1994'de kurduğu Kentsel Tasarım mimarlık, şehircilik ve inşaat limited şirketi İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde Barbaros Bulvarı'nın sahile kavuştuğu köşede ki Sinan Paşa İş Merkezi'nde 2010 yılına kadar devam ettirip bu iş yerinden emekli oldu.

 

 

İhsan İşözen; yazmış olduğu şiirlerinin tamamını ezbere okuyarak, eşine az rastlanır bu özelliğiyle dikkat çekiyor.

 

 

İstanbul'da ikamet eden Mehmet İhsan İşözen evli olup, Cem ve Can adlı iki erkek çocuğu babasıdır.

 

 

Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği Kültür Yayınları'nca çıkarılan Şairler Seçkisi Şiir Antolojisi'nin 2015 tarihli 7. sayısının, 1. ciltinde 398. ve 403. sayfaları arası Mehmet İhsan İşözen biyografisi ve şiirleri üzerine 6 sayfa ayrılmış olup 5 şiiri yayımlanmıştır. Antolojide yer alan şiirleri; sivaslıyım, turnam, son kurşun, tutsak, sevda.

 


ŞiirleriDolmayan Boşluk - Kasaba'm Zara'm - SivaslıyımSahnelenen T i y a t r o s u: "Bir Başka Olur Şu Zara'nın Düğünü"
-29 Mayıs 1992 Sivas Atatürk Kültür Merkezi
-21 Haziran Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu - Ankara
-C.Ü. Zara Ahmet Çuhadaroğlu Meslek Yüksekokulu öğrencileri oynadı
-Zara İmam Hatip Lisesi öğrencileri oynadı
-11 Ağustos 2006 Zara 8. Bal ve Kültür Festivali'nin 1. günü; Sivas'ın İlk Özel Tiyatrosu Tiyatro Anatolia tarafından Şahin Öztürk'ün yönetmenliğini yaptığı, Şair-Yazar İhsan İşözen'in yazdığı Bir Başka Olur Şu Zara'nın Düğünü Tiyatrosu sergilendi.
Y e r: Zara Korgeneral Ahmet Başyurt Paşa Stadyumu


-Sivas Platformu öncülüğünde İstanbul/Yenikapı'da gerçekleştirilen 7. Geleneksel Sivas Günleri'nin 3. günü olan 16 Ekim 2016 pazar günü; Zara İlçesinin Tanıtım Programı'nda M. İhsan İşözen Sivaslıyım şiirini okudu. 
İhsan İşözen'in okuduğu bu şiir aynı zamanda, Zara Tanıtım Programı'nın tamamının canlı yayınlandığı Sivas Radyo Televizyonu SRT ekranlarında yayınlandı.

-Sivas Platformu öncülüğünde İstanbul/Yenikapı'da gerçekleştirilen 8. Geleneksel Sivas Günleri'nin 2. günü olan 7 Ekim 2017 cumartesi günü; Zara İlçesinin Tanıtım Programı'nda M. İhsan İşözen Sivaslıyım şiirini okudu. 
İhsan İşözen'in okuduğu bu şiir aynı zamanda, Zara Tanıtım Programı'nın canlı yayınlandığı Sivas Radyo Televizyonu SRT ekranlarından yayınlandı.

-Sivas Platformu öncülüğünde İstanbul/Yenikapı'da gerçekleştirilen 8. Geleneksel Sivas Günleri'nin 2. günü olan 7 Ekim 2017 cumartesi günü; Zara İlçesinin Tanıtım Programı'nda M. İhsan İşözen'in okuduğu Sivaslıyım şiiri Vizyon 58 TV'de yayınlandı. Pazar, 08.10.2017

-Sivas Platformu öncülüğünde İstanbul/Yenikapı'da gerçekleştirilen 8. Geleneksel Sivas Günleri'nin 2. günü olan 7 Ekim 2017 cumartesi günü; Zara İlçesinin Tanıtım Programı'nda M. İhsan İşözen'in okuduğu Sivaslıyım şiiri Sivas Radyo Televizyonu SRT'de yayınlandı. Pazar, 26.11.2017

-Sivas Platformu öncülüğünde İstanbul/Yenikapı'da gerçekleştirilen 8. Geleneksel Sivas Günleri'nin 2. günü olan 7 Ekim 2017 cumartesi günü; Zara İlçesinin Tanıtım Programı'nda M. İhsan İşözen'in okuduğu Sivaslıyım şiiri Sivas Radyo Televizyonu SRT'de yayınlandı. Pazartesi, 27.11.2017

 

 

 Mehmet İhsan İşözen    Bibliyografyası 

 
 

 

 
 

 

Toplam Ziyaret: 2.846.357