Yükleniyor...
Kadir Üredi :yazar: :::::Sivas:::::
Kadir Üredi :yazar: :::::Sivas:::::
 

yazar

Kadir Üredi

(14 Şubat 1933 - 6 Mayıs 2018)

 

 

 

 

Sivas'ın önemli bir değeri olan

Kadir Üredi'yi vefatının 5. yıldönümünde

saygıyla, sevgiyle ve rahmetle anıyoruz...

 

 

 

 

 

'ben; memleketimin üstündeki bu güzelliklerini sevmemden daha çok; toprağının altına gireceğim için sivas'ımı sıtkınan sevdim...' kadir üredi

 

 

'kadir üredi; sivas'ın şehir, mekân ve kültür mirasını yaşayarak, gözlemleri ile gelecek nesillere aktarmıştır.' 

3 aralık 2016 eğitimci - yazar ahmet necip günaydın

 

 

'zarif, beyefendi kişiliği ile adeta insanlara doğruluğu, efendiliği ve güzelliği gösteren, sivas'ın kültürel değerlerini yazdığı yazıları ile gelecek kuşaklara aktaran kadir üredi; kültür insanlarının danıştığı, yol yordam sorduğu nadir insanlardan biri idi.' mayıs 2018 eğitimci - yazar osman çelik

 

 

 

 

 

yakup kadri bozalioğlu  |  araştırma

 

 

Kadir Üredi; 14.02.1933 Sivas doğumlu.

 

 

1946 yılında İsmet Paşa İlk Mektebi'ni bitirdi. 1952'de Sivas Erkek Sanat Enstitüsü'nün 5. sınıfından ayrıldı. Okul yıllarında ve sonraki dönemlerde dede ve baba mesleği olan ahşap oymacılığı ve ağaç işleri üzerine 'dülgerler sanatı'nı öğrendi. Askere gidinceye kadar ki ve askerlik dönüşü sonrası süreçte Sivas'da onlarca ahşap ev ve konağın inşasını yaptı.

 

 

1957'de Sivas Cer Atölyesi'nin Modelhane Şubesi'ne işçi olarak girdi. Sanat Okulu'nda öğrendiği teknik bilgileri ve teknik resim okumayı bu iş yerinde daha fazla ilerletip uzman usta daha sonra da posta başı unvanlarını aldı. Çalıştığı süre zarfında; buharlı lokomotiflerin silindirleri, dizel lokomotiflerinin motorları yanında vagonların, makinelerin yıpranan kırılan parçalarının yeniden dökülüp yapılması için yüzlerce model yaptı, onlarca çırak yetiştirdi. 1987 yılında da emekli oldu.

 

 

2006'da Bir Şehrin Beş Hali adlı eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği'nin 'Şehir Kitapları' dalında Yılın Yazarı Ödülü'ne layık görüldü.

 

 

Cumhuriyet Üniversitesi Teknoloji Fakültesi'nin düzenlediği; konuşmacılardan Cumhuriyet Üniversitesi kurucu üyelerinden - Oto Sabır Yönetim Kurlu Başkanı Şefik Sümbüloğlu ve Devrim Arabaları teknik ekibinden Yazar Kadir Üredi'nin birlikte üniversitenin Teknik Fakültesi öğrencilerine Üniversite - Sanayi İşbirliği adlı verdikleri konferans 1 Mayıs 2013 tarihinde Perşembe günü Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salonu'nda yapıldı.

 

 

2016'nın Nisan ayında KİTABEVİ'nden çıkan son kitabı olan Sivas'ı Sıtkınan Sevdim için düzenlenen imza günü; Sivas'da Şems-i Sivasî İl Halk Kütüphanesi'nin sergi salonunda, eğitimci Hasan Kaya'nın sahibi olduğu Kalem Sahaf'ın da katkılarıyla 14 Mayıs 2016 tarihinde Cumartesi günü gerçekleşti.

 

 

Yazıları; sultanşehir, SomuncuBaba, Küskün Akasya, Sivas Kültür, sühan ve hayat ağacı dergilerinde yine Sivas Postası gazetesinde yayımlandı.

 

 

6 Mayıs 2018 tarihinde Pazar günü 85 yaşında vefat eden Kadir Üredi aynı gün Sivas merkez Ulu Camii'nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından Yukarı Tekke Mezarlığı'nda toprağa verildi.

 

 

Remziye hanımla evli olan Kadir Üredi; üç kız babası, beş torun dedesiydi.

 

 

 KADİR ÜREDİ kitapları  Kadir Üredi   Kitapları   Bibliyografyası 

 

  Hakkında Yayımlananlar   Onları Anıyoruz... 

 

Sivas Kent Arşivi | 'Sivas  Kitapları'

 

 

 

 
Kadir Üredi kitapları 

 

1 1- Bir Şehrin Beş Hali

ISBN: 975-437-608-5
Ötüken Neşriyat

1. Baskı - Özener Matbaası İstanbul 2006 279 sayfa
 

2- Bir Şehrin Beş Hali

ISBN: 

Ötüken Neşriyat
2. Baskı - İstanbul 2009

 

3- Bir Şehrin Beş Hali

ISBN: 

Ötüken Neşriyat
3. Baskı - İstanbul Şubat 2017 279 sayfa


 

 

Şehrin Ahşap Zamanı

ISBN: 978-975-437-734-7
Ötüken Neşriyat

Yaylacık Matbaası İstanbul 2009 119 sayfa


3  Sivas'ımı Sıtkınan Sevdim

ISBN: 978-605-4907-72-4
KİTABEVİ no: ?

Çalış Ofset İstanbul Nisan 2016 255 sayfa

 

 
Hakkında Yayımlanan Kitap

 

1  Sivas'ın Bilge Çınarı  Kadir Üredi
Osman Çelik
2011

 

 
 
 

 

Toplam Ziyaret: 2.845.105